| Gaby212 a întrebat:

Cand eram mic, imi facea bunica lapte cu vanilie. Stiu ca erau niste pliculete cu praf de vanilie si zahar... Am cautat prin magazine si nu am gasit nimic similar.Ma ajuta si pe mine cineva?
Caut de mult timp si nu gasesc.Era baton de vanilie macinat si avea un gust super.

11 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Pliculețele se numesc "Zahar Vanilinat". Se găsesc peste tot.

| Vladut123456 a răspuns:

Salut,se numeste zahar vanilinat, dar toata lumea ii spune ''zahar vanilat'', poti gsai la orice supermarket, arata cam asa: https://imgur.com/a/7LzK6Qr

| Gaby212 explică (pentru Vladut123456):

Nu,nu e zahar vanilat.

| Gaby212 explică (pentru Hammurabi):

Nu e zahar vanilat happy
Era altceva.

Bula
| Bula a răspuns:

Cumperi un baton de vanilie uscata, il rupi in bucati de 3-5 cm si bagi bucatile intr-un borcan mic cu capac.
Deasupra pui zahar praf si le amesteci bine zilnic.
Dupa cateva zile zaharul va prelua mirosul si gustul vaniliei. Folosesti zaharul, iar peste vanilie mai poti pune alte randuri de zahar praf si sa-l folosesti de mai multe ori, pana ce isi pierde complet "puterea". happy

La sfarsit, cand batonul de vanilie chiar nu prea are "putere", se pot scoate bucatelele si se pot macina marunt intr-un mojar sau cu o rasnita de piper bine curatat in prealabil, dupa care praful obrinut se poate amesteca cu zahar, asemenea bunicii tale.winking

| Lioana a răspuns:

Vanilie la pliculet nu s-a vandut niciodata. Vanilia se vinde in forma de pastai subtiri de culoare maro cu lungimea cam de 10 cm. Ce avea bunica ta la pliculet cu siguranta era zahar vanilinat. Asa ii spunea lumea mai demult "vanilie".

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Bunica ta nu mai trăiește, ca s-o poți întreba?
Încearcă acesta...
http://www.lumeafulga.ro/......lie-5.html
Multe delicatese care s-au găsit în comerț cu ani în urmă, acum nu se mai găsesc. Mie mi-e dor de niște prăjituri savuroase care se găseau la cofetăria de lângă universitate, dar nu se mai fac. Laboratorul de cofetărie continuă să existe, însă au plecat vechii cofetari, care au luat cu ei și rețeta.

| Gaby212 explică (pentru floresdemayo):

Salut! Multumesc pentru sfaturi.
Din pacate, bunica nu mai traieste.Si n-am apucat sa o intreb.
Eram foarte mic, aveam vreo 5 ani...Au trecut mai bine de 15 ani de atunci.

| Gaby212 explică (pentru Lioana):

Nu,nu...Era un praf maroniu.
Chiar era baton de vanilie macinat.

| Gaby212 explică (pentru Bula):

Multumesc!

| epurasu a răspuns:

Mai este ceva se numeste budinca cu aroma de vanilie, zmeura, cacao, ciocolata, lamaie!