| anonim_4396 a întrebat:

Care e rostul cumpararii produselor anticalcar pentru masina de spalat?

Răspuns Câştigător
| mami a răspuns:

Rostul lor a fost, pina cind au aparut prafurile de spalat care contzin anticalcar. Tzara romaneasca este o tara cu apa dura si depunerile de piatra in interiorul masinilor de spalat le distuge furtunile rezistentza de incalzit apa pompele acesta este rostul folosirii produselor anticalcar

8 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Pentru ca apa este dura si se depune calcarul pe rezistenta, aceasta se supraincalzeste si se arde si gata cu masina ta speli la mana.

Janina
| Janina a răspuns:

O data pe luna baga in masina de spalat 2 litri de otet: sa vezi cat calcar este eliminatwinking

Bula
| Bula a răspuns:

Apa contine dizolvat diferite substante, minerale, printre care si calciu. Cu timpul, calciul se depune pe interior (tevi, rezistenta etc) unde sta apa sau circula incet, ca si intr-o pestera. Aceasta depunere duce la un moment dat la infundarea tevilor, arderea rezistentei etc.
Produsele anticalcar dizolva aceste depuneri si astfel i se prelungeste viata.

| monicaclaudia a răspuns:

Ei ei nu folosec anticalcarul calgon sau cum sa chema el eu folosesc acelasi cu anticalcar care il folosesc pentru robinetzi sau sa curat obiectele de metal si curata mai mult decit orice produs specific pentru masina de spalat si ecconomisec o groasa de bani crede-ma

| cely a răspuns:

O cheltuiala in plus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ajuta masina de spalat...calcarul se depune pe anumite parti ale masinii si le deterioreaza in timp.Nu stiu procedeul exact prin care aceste produse elimina calcarul, dar daca sunt folositoare... e ok. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu au nici un efect asupra apei dure. Eu folosesc calgon si la 2 ani se arde rezistenta la masina de spalat rufe.Deci calgon = apa de ploaie ( nici un rezultat) bani aruncati in vant, mai ales ca e totusi mult prea scump.

| scanrom a răspuns:

Dizolvatoarele de calcar suedeze AQUA. Solutia cea mai viabila, sigura, usor de montat si utilizat garantie 4 ani. Peste 1500 produse in functiune in Romania. www.scanrom-se.ro