| Daniel26 a întrebat:

Ce fel de filtre anticalcar pentru masina de spalat sunt mai bune? cele magnetice, cele cu niste "bile" (cum mi s-a spus azi intr-un magazin)? - daca se pricepe cineva. Multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Filtrele cu "bile" contin granule de polifosfati. Sunt foarte bune dar trebuie schimbate cand ingalbenesc.
Filtrele cu plastic doar le speli dar nu sunt atat de bune ca cele de mai sus.
Sunt altele si mai bune dar sunt foarte scumpe.
http://www.topfiltreapa.ro/filtre-de-apa-cu-osmoza-inversa

| Daniel26 explică (pentru Salontanul):

Daca folosesti granule de polifosfati la maşina, la cate spalari le schimbi? este complicat de inlocuit? dpv al costului, sunt acceptabile aceste granule? cum se dozeaza? Intentionez sa cumpar o masina de spalat Arctic, pentru aceasta o sa folosesc un astfel de filtru.

| Daniel26 explică (pentru Salontanul):

Inca o intrebare as avea: daca folosesc acest filtru cu granule de polifosfati, produse de tip Calgon mai sunt necesare?
Multumesc pentru raspuns, de mare ajutor!

| Salontanul a răspuns (pentru Daniel26):

Filtrul cu granule vine incarcat si apoi cumperi pungi cu rezerve. Le schimbi cand se ingalbenesc. Nici un filtru nu curata perfect apa. Calgonul este necesar si asa.

| Daniel26 explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult pentru lamuriri, chiar azi am cumparat filtru cu granule de care spui - abia acum am vazut cum arata. happy Sper sa ajute impreuna cu Calgon-ul.