| lapislazuli a întrebat:

Care sunt criteriile dupa care sa-mi aleg masina de spalat?

6 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Sincer, eu cand am cumparat-o m-am uitat in primul rand la firma, imi place sa fie ceva bun ca am avut si alte experiente neplacute cu firme "fantoma"... daca e firma buna, sincer nu imi mai fac griji de garantie, chiar nu tin cont de aceasta perioada... m-am mai interesat si de rotatii, voiam sa aiba cat mai multe, sa fie centrifugarea cat mai eficienta...si binenteles de eficienta spalarii, sa fie clasa A...si nu in ultimul rand, sa fie coplet digitala... e moartea mea sa ma uit la acest criteriu, orice as cumpara happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Firma, clasa(A, A+, indica un consum redus de curent) numarul de rotatii(pentru o stoarcere mai eficienta), perioada de garantie...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Marca, perioada de garantie, consumul de curent si nivelul de zgomot, dimensiunea, toate raportate la pret! De ex Arctic da garantie 3 ani!

| kufu a răspuns:

Capacitate de incarcare, RPM pentru stoarcere, consum de apa si de energie, pret, garantie, marca. Nu neaparat in ordinea asta. Vezi ce ai nevoie (incarcare verticala sau orizontala, mai ingusta sau normla) si apoi treci la restul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. perioada de garantie, 2.consum de apa si de curent 3.Rotatiile pe minut -800 e ok (la o incarcare nu prea mare ), dar daca ai rufe multe e bine sa dai 1000, chiar 1200.

| cisse a răspuns:

Marca in primul rand, numar de rotaii/min, consum de energie electrica.