| mgtow a întrebat:

Caut 2 magneti neodium pentru ceasurile de apa, apa calda vine greu noaptea cand vin de la munca si in loc sa pierd timp si sa platesc apa rece de pomana merita sa pun un magnet neodium pe ceas ca sa se invarta in momentul cand vine apa calda (il dau jos). Faza e ca nu stiu ce dimensiune de magnet imi trebuie si unde le gasesc pe net? (le fac la comanda ca nu am gasit prin magazine)

11 răspunsuri:
| mgtow explică (pentru Nelu62):

Http://neomagnet.ro/Blocuri/Magnet_neodim_bloc_20_x_20_x_5_mm_N52 asta e bun? Forta de magnetizare e suficienta de 7, 9kg sau 9 kg?

| mgtow explică (pentru Nelu62):

Sau asta de 9kg magnetizare http://neomagnet.ro/Blocuri/Magnet_Neodim_bloc_19_x_15_x_8_mm_N35 sa zici cu exactitate ca sa nu dau bani de pomana si mai vreau sa stiu daca noile ceasuri cum zice ramon vine cu roti de plastic? Doar au magnet cand trece apa sa le puna in miscare altfel nu s-ar misca deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa invarta? Rotita de la apometru? Nu se mai fac apometre cu rotita metalica.Doar daca ai apometru vechi.Acum sunt din plastic si nu mai au efect magnetele. Nici la contorul de curent si niciunde nu functioneaza magnetii.

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

La vechiul contoar mergea sa bagi o agrafa si se intepenea rotita metalica care se invartea, dadeai capacul negru jos si prin spate bagai agrafa un loc care nu se poate zice in cuvinte decat atunci cand e vazut iti dai seama, am ceasuri vechi de apa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Te uiti inainte de a cumpara magnetul ce fel de rotita are apometrul. Daca nu e metalica, nu e bun niciun magnet.

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

Are o axa metalica la rotite si sant din anii 2000 cam asa au si rugina pe ele

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Incearca cu un magnet normal mai mare si daca se opreste rotita, poti achizitiona ce vrei, sa nu dai banii degeaba.

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

Nu merge cu normal

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

Putin s-a oprit rotita cu ala normal dar la presiune mica, inseamna ca un magnet neodium de forta 7 sau 9 kg magnetizare face fata nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Nu am incercat niciodata.Foarte posibil.