| Yinsho01 a întrebat:

Ce imi puteti spune de site-ul AliExpress? Produsele in cat timp vin? Pot plati ramburs? Pot plati si in lei? Dau funda:*

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Produsele vin cel mai repede intr-o luna de la data la care le-ai comandat. Nu poti plati ramburs. Poti sa platesti cu un card in lei, linistit, schimbul valutar se face automat atunci cand platesti.

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca esti in Romania si ceea ce comanzi din afara Europei vei fi supus de a plati taxe vamale sau/si tva-ul, daca locuiesti in afara Romaniei prin Europa, produsele iti vor veni direct acasa fara sa mai platesti taxe+tva.
Asa cum au spus si ceilalti membrii TPU, ceea ce comanzi din afara Romaniei nu se poate plati ramburs, numai cu Paypal, credit card, MoneyGram, Western Union etc... cu toate ca de pe multe alte site-uri si mai ales cele chinezesti e recomandat prin Paypal caci cu ei in caz de nenoroc de a nu-ti ajunge pachetul, iti vei putea recupera banii. De pe AliExpress comanzi de la vanzatorul unde are cele mai multe vanzari la produse alaturate prin parerile altor cumparatori care au atasat si poze, asa iti poti da seama ca au primit coletele si de cum arata ele.

Produsele vin depinzand de tine cum iti selectezi firma de transport, dupa ce-l pui in cosul de cumparaturi iti alegi curierul cu care vrei sa-ti vina. Daca alegi varianta fara taxe de transport si fara numar de urmarire al pachetului, acolo este mentionat in cat timp ar veni pachetul tau, daca optezi varianta cu plata la transport va veni mai repejor, desi platesti mult mai mult din produs.

Eu imi astept salariul zilele astea laughing si m-am hotarat sa-mi fac o comanda pentru rochita mea pentru cununie civila, am ales cu taxa de transport pentru a veni mai repede, caci in iunie este evenimentul. Eu nu mai platesc nici un fel de taxe vamale, caci locuiesc in Germania si va veni direct acasa si bineinteles cu plata prin Paypal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam intr o luna si logic ca nu poti plati ramburs... la niciun site care livreaza international ny poti plati ramburs

| marcflo a răspuns:

Stiu ca mai ai o multime de intrebari despre Aliexpress;) Intra si tu intr-un grup de Aliexpress pe Facebook si sa vezi acolo ce raspunsuri primesti de la oamenii care au deja sute de comenzi pe Ali;)
https://www.facebook.com/groups/383887408333708/

| Yinsho01 explică:

Trebuie sa platesc taxe vamale?