| Maariiaa97 a întrebat:

Ce parere aveti despre aparatul foto Olympus E-PM1? Ce ziceti de optiunile lui, de obiectiv/e etc? Multumesc, dau si mult dorita fundahappy.

2 răspunsuri:
| Schweitzer a răspuns:

Iloveyou99 a spus cam tot ce se putea spune insa eu as merge totusi pe un Nikon. Parerea me e ca sunt mai bune decat Olympus. Poti cumpara de aici: http://bit.ly/Jg5vjU au preturi foarte bune la fel si conditiile de livrare si garantie.
Toate cele bune!

| iloveyou99 a răspuns:

Aparatul este chiar foarte bun! General
Puncte de focalizare:35 puncte / Selectare automata si manualaBlitz integrat:Tip Blit detasabil (livrat)
Compensare blit: +/- 3 EV ( 1/3, 1/2, 1 Pasi EV )
Capacitate blit: 10 (ISO 200)
Setari manuale: Full, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32, 1/64
Viteza X-sync: 1/160 sBlitz extern:Viteza X-sync: 1/160 s / 1/4000 s (Mod Super FP)
Tip: TTL AUTO, AUTO, MANUAL, FP TTL AUTO, FP MANUAL
Moduri: Auto, Eliminare efect ochi rosii, Sincronizare lenta, a 2-a cortina si sincronizare lenta, Inlocuire blit exclusiv, Manual
Blit extern compatibil: FL-50R, FL-36R, FL-300R
Metoda de control blit fara fir: Declansat si controlat de lumina de blit incorporatMod de lucru blitz:AUTO, Manual, Manual (Full, 1/4, 1/16, 1/64), Eliminare efect ochi rosii, Sincronizare lenta cu eliminarea efectului de ochi rosii, Sincronizare lenta, Sincronizare lenta la a 2-a cortina, Lumina de umplere, Oprit
Senzor
Tip senzor:Live MOS SensorRez. senzor (Mp):12. 3Dimensiune senzor (mm):17.3 x 13. 0Dimensiuni obiectiv (mm):14 - 150 mm
Obiectiv
Focalizare:Focus manual
AF singular
AF continuu
AF singular + MF
Sistem AF cu detectare a contrastuluiDistanta focala (mm):14-150mmDiafragma:4 - 5. 6Viteza obturator (secunde):1/4000 - 60 s (in 1/3, 1/2, 1 trepte EV)Lentile:14-150mm f/4.0-5.6Distanta de focalizare (macro, cm):0.5 mConstructie obiectiv:15 elemente in 11 grupuri
Captare imagine
Expunere:+/- 3 EV ( 1, 1/2, 1/3 trepte )Rezolutii foto:4032 x 3024
2560 x 1920
1024 x 768Cadre pe secunda:4. 1Sensibilitate ISO:Auto ISO 200 - 12800 (personalizabil, setare initiala ISO 200 - 1600)
Manual ISO 200 - 12800Format poze (tip fisier):JPEG EXIF 2.2, PIM III, DPOF, DCFBalans alb:AUTO WB Sistem de detectie avansat cu senzor Live MOSDeclansare automata (sec):12 / 2 sFotografiere continua:Aprox. 4.1 fps
Aprox. fps 5, 5 fps (cand I.S. este Oprita)
Memorie
Tip memorie:SD
SDHC
SDXC
UHS-I
Conexiuni
Interfata PC:USB 2.0 High SpeedInterfata:Mini HDMI tip C
Compatibil Card Eye-Fi
Altele
Ecran LCD (inch):3Format inregistrare video:Full HDDimensiuni (W x D x H mm):109.5 x 34.0 x 63.7 mmTip:Kit (obiectiv inclus)Greutate:217 g (doar corp)
265 g (inclusiv baterie si card de memorie)Durata de viata a bateriilor:330 imagini (50% cu Live View)Altele:Mod Sleep: disponibile 1, 3, 5, 10 min. si oprit
Montura obiectiv: Micro Four Thirds
Filtru Eliminare Praf: Supersonic Wave Filter
Numar scene predefinite: 24
Raport aspect: 4:3 / 3:2 / 16:9 / 6:6 / 3:4
Format inregistrare film: AVCHD / AVI Motion JPEG®
Calitate film: Full HD 1920 x 1080 (16:9) 60i, 17Mbps (AVCHD)
Dimensiunea maxima a fisierului: 4 GB (AVCHD)/ 2 GB (Motion-JPEG)
Timpul maxim de inregistrare: 29 min (HD) (AVCHD)
Microfon intern: stereo
Format inregistrare audio: Dolby Digital (AVCHD) Format Wave Stereo PCM/16bit, 48kHz (Motion-JPEG)
Material corp: metal
Tehnologie de Ajustare a Umbrelor
Filtre art: Pop Art, Soft Focus, Grainy Film, Pin Hole, Diorama, Dramatic ToneAlimentare:Baterie Lithium-Ion
Pachet standard
Accesorii incluse:Obiectiv: M. ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm 1:4.0-5.6 Negru
Blit FL-LM1
Curea Umar
Capac pentru corp aparat Micro Four Thirds (BC-2)
CB-AVC3 Cablu Audio/Video
CB-USB6 Cablu USB
Olympus Viewer 2 CD cu soft! funda?