| FanGaming98 a întrebat:

Ceasurile Seiko sunt ceasuri de " firmă"?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, sunt de firma, e unul dintre jucatorii vechi de pe piata, made in Japan

| sierra1 a răspuns:

Mid-range

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, da

Depinde ce înseamnă "de firmă".
Dacă prin "de firmă" înţelegi un produs al unui brand care are o reputaţie bună atât pe baza faptului că realizează produse calitative cât şi prin imaginea creată la departamentele de marketing, atunci cred că se încadrează la "de firmă".
Firmă japoneză cu tradiţie, înfiinţată în secolul XIX, deci da, ceasurile lor cu mecanism QUARTZ sunt bune. Mecanismul quartz (pe baterii) a fost inventat de japonezi, deci ei fac printre cele mai bune ceasuri quartz.
Merită, e de firmă.

| Dismally a răspuns (pentru Unknownzgw):

Au si ceasuri mecanice foarte buna, chiar si in gama de lux - la peste 10.000 de euro.

| FanGaming98 explică (pentru Unknownzgw):

Am luat unul Seiko quartz, un ceas simplu, dar e foarte frumos și pare calitativ

Ştiu.
Dar eu merg pe elveţieni la mecanice şi japonezi la quartz. Fiecare cu invenţiile şi tradiţiile lor.

Da, este. Felicitări, să te bucuri de el şi spor în găsirea următorului model...asta dacă eşti pasionat.

| ValentinGabi a răspuns:

Da este

| lorena1gianinak a răspuns:

Depinde ce înțelegi tu prin "firma"

| jj7700 a răspuns:

Depinde la ce te referi prin "de firma". De firma in sensul ca sunt foarte bine facute, fiabile si sunt un bun exemplu de calitate japoneza sau de firma in sensul ca sunt "smechere" si atrag atentia? Daca te referi la primul sens, atunci da. Am un Seiko relativ ieftin (< 1.000 lei) de 8 ani. Merge perfect, bateria inca nu a trebuit schimbata si e foarte rezistent la zgarieturi, apa etc. E ceas de smecher? Nu, doar isi face treaba si te poti baza pe el.

Am avut si alte ceasuri similare ca pret, ca Timex, Skagen sau Swatch care, desi aveau un design placut, m-au lasat dupa cativa ani. Mecanisme proaste, ecrane crapate usor, ineficiente (baterie alcalina moarta dupa 2-3 ani). Le-as pune pe astea drept ceasuri "de firma"? Nu, sunt ceasuri ieftine cu un logo cu pretentii ceva mai mari de un Q&Q ieftin (care in cele mai multe cazuri e mai bun ca ele).

M-am referit aici la ceasuri de muritori de rand. Desigur, daca prin "de firma" te uiti la un Cartier sau Omega, deja e alta conversatie aia si Seiko din pacate nu se incadreaza. Dar probabil stiai deja asta, nu ai compara o Toyota cu un Bentley sau un Rolls Royce.