| anonim_4396 a întrebat:

Cu cât aș putea vinde un Huawei p10 lite în stare bună? Zgârieturi foarte fine pe folie, dar în rest merge excelent. Si bateria ține bine. (e blocat pe Vodafone)

Răspuns Câştigător
| Jackpot2 a răspuns:

300-400 lei...maximum

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca-i blocat pe Vodafone, inseamna ca este inca in contract si nu il poti inastraina. Ori este furat si tunci risti sa fii prins, ca vinzi un telefon furat.

| ioan452 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dacă un telefon este codat nu înseamnă ca este furat. De unde ai scos-o și pe asta? Și eu am avut un telefon codat și nici după contract, nimeni nu l-a decodat pe gratis. Trebuie tu sa plătești.

| anonim_4396 explică (pentru ioan452):

Normal. Nu-mi pot da seama de unde le scoate Annastassia asta

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioan452):

Mai citeste odata raspunsul meu!
Am spus: ca telefonul poate FII PE CONTRACT inca sau furat!
Daca este incap pe contract, la terminarae contractuuui, suni la Vodafone si primesti cdul sa-l deblochezi.
Daca nu este in contract si este totusi blocat, atunci telefonul poate fii furat.
Un telefon cumparat si platit INTEGRAL nu este codat!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ba da, ramane blocat si dupa terminarea contractului, pana mergi la ei sa-l deblocheze. Nu conteaza ca e gata contractul de o zi sau de un an sau 5 ani, telefonul ramane blocat in reteaua lor pana mergi la ei sa-l deblocheze. Telefoanele furate sunt alea ce vezi ca se vand "doar telefon, fara accesorii", acolo-i clara treaba, sau la aia care au foarte multe anunturi cu telefoane, acelasi lucru. In schimb eu am tot ce tine de telefon inca de la bun inceput de la inceperea contractului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact asta am spus, dupa terminarea contractului, suni la ei si au obligatia sa-ti dea codul de deblocare pe gratis.
Nu trebuie sa mergi nicaieri, doar sa-i suni si sa te legitimezi, raspunzadn la intrebarile cheie, ca sa dovedesti ca tu esti posesorul acelui contract.
Faptul ca telefonul este inca blocat, desii propietarul putea sa-l deblocheze daca contractul este terminat, inseamna ca: vanzatorul telefonului nu este propietarul telefonului si nu-l poate debloca fiidnca nu se poate legitima la compania unde s-a facut contractul, ori telefonul este furat, ori inca in contract.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Ori e proprietarul, dar a uitat și nici nu l-a interesat prea tare să-l deblocheze laughing o să văd zilele astea la ei să-l deblocheze că de fapt îl păstrez și trec pe digi, mai ieftin si mai bun pentru mine laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca propietarul a uitat, poate sa vada si singur ca-i blocat si ii este f simplu sa sune la Vodafone si sa-l deblocheze.
Dar ma indoiesc ca-i proprietarul telefonului.