| anonim_4396 a întrebat:

Cum alegi un cuptor cu microunde?

Răspuns Câştigător
| viorel2c a răspuns:

Dupa firma, marime si functii.Firma:no name-il schimbi rapid.Marimea e data ca la frigidere in litrii deci depinde pentru ce vrei sa-l folosesti(poate vrei sa bagi vreun curcan). Functii:al meu are de ex.grill,microunde si cuptor clasic cu temp controlata si combinatiile intre ele.De asemenea difera puterea consumata de obicei intre 800-1200W, combinate si mai mult.Sunt nocive dar asa cum sunt si celularele dar toata lumea le foloseste. Vrei sa mori ultimul?

4 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

La o utilizare casnica poti lejer alege unul ieftin made in China(marca VORTEX). Sunt suficient de fiabile si chiar robuste si usor de folosit si intretinut.Nu trebuie sa alegi unul scump pentru ca in caz de defect nu prea mai gasesti tehnicieni care sa ti-l repuna in functiune datorita complexitatii lui.
Insa la o utilizare profesionista(in alimentatia publica, restaurante)trebuie sa te orientezi spre anumite performante pe care le urmaresti si anumite scopuri, insa si preturile sunt pe masura.
Atentie sa nu fierbi oua nici odata in cuptorul cu microunde, risc de explozie.Sa nu folosesti niciodata cuptorul fara nimic in el si sa folosesti doar vase nemetalice, din ceramica, lut, sticla termica.
Pa cuvant.

| maria a răspuns:

In functie de ceea ce doresti sa faci cu el ( incalzire, dezghetarea a produselor congelate, semi-congelate, prajire etc), banii pe care vrei sa ii aloci si marca dorita.Important este sa ai rabdare, sa dai un tur prin magazine ca sunt multe promotii iarna si la un produs cumparat poti sa primesti inca unul mai mic gratis si sa nu il iei in rate, ca il platesti dublu, sau chiar triplu si de cele mai multe ori, sincer nu merita.
Daca nu ai bugetul necesar si vrei totusi sa il iei, incearca sa iti iei un mic credit de nevoi personale sau sa ceri ajutor la cei dragi si apropiati, nu credit din magazin pentru a evita stresul care apare ulterior, cand vezi cum creste valoarea ratelor.Succes si sa il iei pe cel mai bun.

| monicaclaudia a răspuns:

Cuptor cu microunde:
Ce trebuie să ştii, înainte de a alege
Pe piaţă există diferite tipuri de cuptoare cu microunde, la preturi foarte diferite: înainte de cumpărare cuptorul cu microunde, trebuie sa ai o idee de ceea ce poate fi mai util cind o sa il folosesti
Cerinţe minime.
Modelele de microunde sunt echipate standard cu funcţii de bază, fără nici o opţiune speciala. Aceasta este prima generatie de cuptor cu microunde, potrivite pentru cei care pur şi simplu au nevoia de a se încălzi produsele alimentare. Ele de asemenea, ne dau posibilitatea de a găti, dar a nu arde produsele alimentare. Acestea includ modele mai ieftine, cu preturi incepand de la 40 de euro şi de un cost mediu de 50-60 de euro.
Ceva mai mult.
Cine vrea ca produsele coapte in cuptorul cu microunde sa fie aurii( ca si in cuptorul normal ), se poate opta pentru un cuptor cu microunde cu gratar. Aceasta este cea mai bună gamă de vânzare, care include toate funcţiile de bază de microunde grill. Dar pentru a avea produse coapte (aurii)ridică costul: aceste modele sunt, în medie, 120-130 de euro.
Pentru cei ce de la cuptorul cu microunde se aşteaptă o mare performanţă modele sunt combinate dispozitivele care combina functiile de-un cuptor (cum ar fi gătit cu un cuptor ventilat)
Unele dintre aceste caracteristici sunt, de fapt utile dar multe la platim si am putea fii fara ele ( nefolositoare ). Mai ales dacă aveţi deja un cuptor traditional cuptoarele ventilate pot fi inutile, cum ar fi si inutil a strica 250-300 euro).
Deci depinde ce exigentele tale

| pep a răspuns:

Simplu. A-alegi, mai precis, renunti. Astfel, vei avea sansa sa traiesti mai sanatos si mai mult. Cu stima, P. M.