| KondeR a întrebat:

Cum se face plata pe olx? Vreau sa pun ceva de vanzare si nu gasesc informatii despre plata.... Este cumva securizata sau?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Olx este un portal de anunturi nu un magazin online. Deci te intelegi cu vanzatorul asupra modalitatii de livrare si a modului de plata (daca nu te poti intalni direct cu el/ea). Pentru produse ieftine si nepretentioase cea mai ieftina modalitate de transport/plata e sa depui banii la banca in contul vanzatorului care sa-ti trimita apoi colet postal fara ramburs (costa aprox. 5 lei pentru un colet de 1-2 kg. O alta varianta, un pic mai scumpa, e tot colet normal dar plata ramburs la primirea coletului, vine in jur de 12-13 lei in functie de valoarea rambursului si greutatea coletului. Pentru produse scumpe si/sau fragile sau cu greutate mare/forma neconventionala iti recomand varianta "livrare cu verificare", coletul vine prin curier la adresa specificata (intre orele 9-18, deci poti da adresa de la munca daca nu e nimeni acasa in intervalul respectiv), ai 5 min. sa desfaci coletul si sa verifici continutul dupa care platesti marfa si transportul cash. E cea mai sigura metoda pentru cumparator dar si cea mai scumpa, costa 25 lei minim. https://www.olx.ro/livrare-cu-verificare/

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ramburs la curier sau fata in fata cu cel care cumpara

| octav005 a răspuns:

Se poate plati si prin sms daca detii credit pe telefon

| Vasluianu_Lucian_1971 a răspuns (pentru octav005):

Cum se poate plăti prin sms de pe telefon