| AlexLG12 a întrebat:

Daca comand de pe amazon.com voi mai plati vreo taxa la vama /tva?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Daca valoarea produsului depaseste 10 euro platesti tva, daca depaseste 150 de euro o sa platesti tva + taxe vamale.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca tara este din UE nu platesti nimic. Daca este din afara UE: http://programepc.net/taxe-vamale-pentru-colete-externe-ue-china/
Doar ca TVA-ul este 20% nu 24% cum scrie intr-un loc.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu stiu ca nu se poate comanda din Romania

| johnnny123 a răspuns:

Da, pentru orice produs cumparat din afara UE vei plati la vama.

Problema este ca acolo esti la mana vamesilor, care de multe ori evalueaza produsele "ochiometric" si te obliga sa platesti atat cat considera ei, nu in functie de pretul scris pe colet.

Cunosc episoade in care vamesul spune "asta nu are cum sa coste numai $12. Costa cel putin $30. Platiti tva la $30"

Din acest motiv eu am incetat sa mai comand din SUA.