| teopeohy a întrebat:

Daca fac o comanda de pe shein de 35 de euro trebuie sa platesc taxa vamala? Si daca da, cat? 19% adica 30 si ceva de lei sau mai mult?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

TVA-ul se plateste la orice suma pentru produsele venite din afara UE. Asta de la 1 iulie 2021. Pana atunci comandam din China intr-o veselie si n-am platit TVA. TVA-aul este prin regula de trei simpla. Daca la 100 lei este 19, la 35 este x. X=35*19=665:100= 6,65 lei.
La anumite produse (peste 150 Euro) platesti si taxe vamale.
Amanunte gasesti aici: http://bit.ly/2sVPSQP

| XMarya78 a răspuns (pentru Salontanul):

Buna! daca dau comanda de 75 euro ce suma de TVA voi plati? Mi se vor pune taxe vamale? Mulțumesc! Apropo, am auzit ca unele colete ajung in 2 3 colete daca e comanda mare e adevarat? Mersi
Tot ce comand este din SHEIN

| XMarya78 a răspuns (pentru XMarya78):

Livrarea este gratuita fiind prima mea comanda(am uitat sa mentionez)