| Patrecea a întrebat:

Daca imi comand niste jordani de pe un site din strainatate, trebuie sa platesc in €? Sau stiti voi cv site-uri din RO cu AJ1?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se face singura conversia tu oferi datele bancare in momentul platii

| Violleta2022 a răspuns:

Pe site-urile internationale nu se poate platii in lei, trebuind sa achiti in moneda ceruta pe acel site.
Dar poti folosii un credit card romanesc care converteste automat plata din lei in dolari sau euro, luand si comisionul de rigoare.

| al0o0o0 a răspuns:

AJ1 low, mid sau high?

| BlackPixel a răspuns:

Salut!

Banca dumneavoastră trebuie să vă perceapă pentru plățile în euro efectuate pe teritoriul UE aceeași taxă pe care o aplică tranzacțiilor naționale echivalente.

Este vorba, printre altele, despre:

transferurile dintr-un cont în altul în țări diferite din UE
retragerile de numerar de la bancomate în țările din UE
plățile cu cardul de debit sau de credit oriunde în UE
operațiunile de debitare directă
Băncile cu sediul în țările UE din afara zonei euro trebuie să aplice și ele această regulă. Prin urmare, nu vă pot percepe, pentru plățile în euro efectuate către/într-o țară din UE, o taxă mai mare decât cea aplicată plăților efectuate în moneda națională.

Plăți online sigure
Dacă doriți să efectuați o plată online care depășește 30 EUR, va trebui să utilizați o combinație de cel puțin două elemente de autentificare, precum:

un element pe care îl dețineți (telefon mobil sau cititor de card) ȘI un element pe care îl cunoașteți (PIN sau parolă)
un element pe care îl dețineți (telefon mobil sau cititor de card) ȘI un element care vă este inerent (amprentă digitală)
un element pe care îl cunoașteți (PIN sau parolă) ȘI un element care vă este inerent (amprentă digitală)
Astfel puteți efectua plăți în condiții mai sigure.

Taxe pentru utilizarea cardului
Când efectuați o plată în UE cu cardul de credit sau de debit, comercianții și băncile nu vă pot percepe taxe suplimentare doar pentru utilizarea unui anumit card. Această regulă se aplică tuturor achizițiilor cu cardul (în magazin sau online) efectuate în țara de origine sau în altă țară din UE.

Totuși, cardurile de credit și de debit emise de așa-numitele sisteme terțe (cum ar fi American Express și Diners Club) și cardurile de întreprindere, în cazul cărora se facturează angajatorul, nu deținătorul cardului, nu sunt acoperite de normele UE referitoare la serviciile de plată. Din acest motiv, vi se pot percepe taxe suplimentare când folosiți aceste carduri.

Succes! happy