| Furnicuta000 a întrebat:

De ce sunt hainele de pe About You asa de scumpe? Adica un tricou de la Street One 150 lei? Doar un exemplu

18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt niște țepari, stai departe de ei

| Furnicuta000 explică (pentru Adry05):

Ce experiente ai avut cu ei?

| Adry05 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Eu propriu zis n-am avut pentru că am aflat la timp. sunt pe un grup de Facebook și a fost acolo o postare întreagă dedicată siteului ăsta și la ce țepe și-au luat pe el

| sierra1 a răspuns:

"un tricou de la Street One 150 lei?" - brandu' mami, brandu'!

| Furnicuta000 explică (pentru sierra1):

Pai Street One nu e cine stie ce brand. In plus nu sunt din colectia recenta deci cum am spus mai sus, cred ca sunt outlet-uri din alea pe care le cumperi la 5-10 lei bucata daca iei en gross. Am luat de la un outlet online un cardigan de la Street One nou cu eticheta cu 15 lei

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Poftim, alt exemmplu

https://www.glami.ro/......treet-one/

| Furnicuta000 explică (pentru sierra1):

Toate pozele alea sunt de pe Remix, un site care vinde haine sh (si cateva outlet) la preturi exorbitante (asta ca sa se laude ca mai baga ei cateodata reduceri dar nu cine stie ce). Intra la ei pe site, preturile alea (chiar mai mari) sunt si la haine H&M si la haine no name, la orice

| sierra1 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Concluzie: vrei haine de designer, dai banu', nu dai banu', iei de la "confecția Drăgășani".

Hai pa!

| zilog a răspuns:

Dragonul rosi doraly europa nu iti mai place?

| Furnicuta000 explică (pentru zilog):

Europa s-a inchis laughing
Iar in Dragon sincer sunt preturi mai mari decat in unele outlet-uri unde se vand haine gen Zara, Only etc

| laSoledad a răspuns:

Asa e in afaceri. iei de undeva mai ieftin si-l dai altundeva mai scump. Asa e si pe burse, asa e si-n comert. Iar cum noi suntem pe o piata libera si nu in comunism, orice societate are voie sa puna ce pre vrea ea. Statul nu are voie sa ii impuna un anumit pret. Doar consumatorii pot sa o "sanctioneze", scazand cererea pentru produsele ei, cand acestia vad exista in alta parte mai ieftin. Dar daca consumatorii nu sesizeaza ca acea companie da tepe la preturi, ei consuma in continuare, cererea creste si ea va continua cu aceste practici. E o concurenta continua intre firme in privinta acestui aspect - pretul.

Dar ce ma amuza pe mine e cum lumea se intreaba mereu si se scandalizeaza doar in legatura cu cazruile astea izbitor de vizibile, gen About You, Fashion Days etc si nu se gandesc ca de fapt toate magazinele ne vand marfa mult mai scump decat ar trebui sa fie pretul real. About You e chiar nesimtit de vizibil, insa si altele fac acxelasi lucru. That's business in a nutshell. Regula de aur - iei mai ieftin si dai mai scump.

Cel mai rau e in situatia cand consumatorii ajung sa depinda de un singur comerciant pentru a cumpara o anumita categorie de produse. Hai sa luam ca exemplu pantofii de la un anumit brand pe care ii vrea toata lumea. Si care se gasesc in Romania doar la un singur comerciant. Iar acela i-ar importa mai ieftin si i-ar da mult mai scump. In aceste conditii, in care multi consumatori ii vor produsul si nu sunt dispusi sa il ia din strainatate, vor fi nevoiti sa cumpere de la acest comerciant. Asadar, cererea creste, afacerea merge, iar comerciantul se bucura de acest avantaj si pune ce adaos vrea el.

Asa ca, sa ne bucuram ca avem de unde alege si ca nu mai exista monopoluri. Cel putin la hainewinking

| Furnicuta000 explică (pentru laSoledad):

Am impresia ca About You vinde haine outlet pentru ca ele fac parte din colectii mai vechi si hainele outlet se vand foarte ieftin daca le iei en gross. Dar banuiesc ca publicitatea asta costa foarte mult, am vazut ca isi permit sa plateasca influencerii care au foarte multi urmaritori, mai baga reclame si pe google, Facebook, yt

| laSoledad a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pai da, doar din acele adaosuri exagerate au ei bani de publicitate excesiva.

| ViruseZ a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asa se fac bani. Facebook, YouTube, Google etc fac bani din reclame, iar cei ce fac reclame fac bani din serviciile lor

| Nume6 a răspuns:

Pentru ca ar fi de firma...desi nu iti garanteaza nimeni asta... nu primesti un anume act cu stampila si ce mai vrei tu care sa demonstreze asta, plus ca trebuie sa isi plateasca publicitatea agresiva pe care o fac, si maresc preturile. Daca vrei de ex un tricou nike poti sa iei si din piata, si la fel nu iti garanteaza nimeni ca nu e contrafacut, e acelasi lucru.

| ViruseZ a răspuns:

Probabil preturile sunt aceleasi ca in celelalte tari in care activeaza. Ramane de vazut daca vor introduce promotii sau vouchere.

O sa mearga si magazinul asta, ca sunt destui pentru care singura bucurie in viata e sa-si cumpere o haina de firma, care cica e despre ei. Si alte mii ca ei.

| ViruseZ a răspuns:

Probabil preturile sunt aceleasi ca in celelalte tari in care activeaza. Ramane de vazut daca vor introduce promotii sau vouchere.

O sa mearga si magazinul asta, ca sunt destui pentru care singura bucurie in viata e sa-si cumpere o haina de firma, care cica e despre ei. Si alte mii ca ei.
La sfarsit de sezon cand fac lichidarea de stoc gasesti cele mai ok preturi. In general in mid-season, cand ei spun ca produsul X este redus, il gasesc in alta parte la cel putin aceleasi pret. In timpul lichidariilor de stoc, dupa ce se termina sezonul, gasesti haine care costau sa spunem 15€ (tricou) la pretul de 5€.

Eu in general nu achizitionez haine de pe internet, prefer sa simt materialul si sa vad cum imi sta, mi se pare incurcatura mare sa comand si daca nu imi vine sa le trimit inapoi

Referandu-ma la ce a spus ADY05, nu poti fi sigur. Vad ca activeaza in multe tari.

| Ciorogârla a răspuns:

Http://imgur.com/a/TO7ko2R
Am dat ca prostu 300 de euro din strainatate cand la about you era cu muuuult mai ieftina.