| Furnicuta000 a întrebat:

De dimineata am primit notificare de la eMAG ca s-a deschis site-ul. Am apasat instant pe ea si am dat la pagina cu telefoane, iar marea oferta cu Samsung la 200 lei era deja epuizata. Cum e posibil?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Gandeste-te ca Emag-ul are intr-o zi oarecare, aproximativ 50.000 de clienti.
Gandeste-te ca in preajma acestei zile, multi evita sa-si mai cumpere ceva anume, sperand ca vor prinde ceva mult mai bun la acest pret.
Daca stai sa iei in calcul aceste aspecte, deja nu mai pare asa de greu realizabil ca acele produse (500 sa zicem) sa se vanda in cateva secunde, avand in vedere ca cel mai probabil sunt cateva mii de persoane interesate de acele produse.
Sa nu mai zicem ca unii, cumpara din acele produse pentru revanzare, astfel incat sa faca un profit.

Ei bine, eu personal, cam de cand a inceput cu blackfriday-ul tot fac cumparaturi in aceea zi, si, de obicei, prind ceea ce ma intereseaza.
Desigur, asta dupa ce analizez preturile, astfel incat chiar sa existe o reducere.
In anii trecuti am cumparat cate un produs, si am avut norocul sa le prind pe cele mai "reduse", acele produse care sa vand imediat.
Si ieri am incercat sa fac acelasi lucru, insa, pentru prima data, voiam sa cumpar trei produse, si uite asa, m-am incurcat putintel, deoarece din cele 3 produse, doua erau 2 identice, intai nu reuseam sa setez adresa, mi-a luat cateva secunde sa-mi dau seama unde gresesc, mai apoi cand sa plasez comanda, surpriza, nu pot comanda doua produse identice, dau rapid inapoi, anulez un produs, dau sa comand, surpriza iar, un alt stock era gata, m-am intors, am anulat si acel produs, si am comandat un singur produs.
Asta se intampla la 07:25(nu cunosc secunda), iar ofertele incepuse la 07:24:34, altfel spus, mi-au trebuit undeva intre 26 de secunde, si 86 de secunde pentru a comanda acel produs.

Iar acum, sa-ti dezvalui cateva "trucuri", de ce eu reusesc mai mereu sa prind un produs, iar tu nu:
1.Nu astepti notificarea, notificarea poate sa apara cu intarziere, sau, chiar daca apare in timp decent, poti sa pierzi cateva secunde pana accesezi aplicatia.
-Eu unul, mereu ma trezesc mai devreme (ieri, la ora 06 eram pregatit) stau cu laptopul pe pagina lor, mereu in refresh, plus cu telefonul in mana pe aplicatie.
Asa am facut si ieri, ofertele au aparut mai intai pe aplicatie, apoi pe site, nu stiu cat a fost diferenta de timp, deoarece eram ocupat comandand laughing
2. Daca te intereseaza un produs, e recomandat sa-l adaugi la favorite, astfel incat sa-l gasesti imediat, fara a sta sa-l cauti prin zecile de categorii.
Dar asta nu e neaparat, ieri a fost prima data cand am facut asta, deoarece aveam mai multe produse de comandat, si astfel nu mi-am asumat riscul sa pierd timp cautand produsele dorite.
3. Datele trebuie sa fie completate si salvate.
Pana completezi tu adresa, vei pierde ceva secunde, suficiente ca produsul dorit sa se vanda.

Daca vei urma aceste sfaturi, cel mai probabil, la anul, vei reusi sa prinzi si tu unul din acele produse "vanate de toti".

25 răspunsuri:
| Skarr a răspuns:

Pai oamenii stau pregătiți de la 12 noaptea si probabil le au luat deja pe toate

| Skarr a răspuns:

Eu daca prindeam telefonul ala la 200. Luam vreo 5 - 10. Sa vezi ce bani făceam după.

| Bizon95 a răspuns:

Asta e una dintre tepele de black friday
"super ofertele" ori sunt inexistente, ori sunt 1-2 produse pe stock, care sunt luate de angajati de fapt (este tinut site-ul off-line pana cineva plaseaza comanda accesand site-ul local, nu prin internet, dupa care se da drumul la internet)

insa dupa ce ti-ai luat teapa, TOTUSI ai intrat pe site, si de suparare poate iei altceva cu pret NE-redus

iar asta e de fapt teapa, te aduc pe site cu minciuni, iar odata ajuns pe site sunt multi care oricum cumpara ceva

bun venit la Black Friday big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil erau 8-9 telefoane de Samsung a10 si alea le-au luat tot angajatii lor. niste sarlatani cei de la eMAG.

| AlexSalling a răspuns:

Și eu am apăsat în aceiași secundă cu tine pe aplicația eMAG, și eu ochisem Samsung-ul A10 la 199 de lei, dar a fost țeapă. Era de așteptat, doar ne aflăm in România. Eram pregătit să cumpăr minim 5. Nu te mai gândi la ei, sunt niște șarlatani.

| Wr3nch a răspuns (pentru AlexSalling):

Sa nu te lase sa faci bisnita cu telefoane luate la reducere, ce sarlatani dom'le laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine va pune sa luati de la jegosii de la eMAG?
Sunt niste paraziti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca tine au mai facut alti cateva mii. Unii poate au avut noroc, sau poate produsul a fost doar de marketing

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Chiar daca erau numai 10 telefoane, cat de repede sa te misti? Sau poate la unii au ajuns mai repede notificarile...

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Aia cred ca era singura lor oferta pe bune, ca restul aveau preturi ca acum 2-3 luni.

| Furnicuta000 explică (pentru Skarr):

Oricat de pregatit ai fi site-ul se deschidea in acelasi timp la toata lumea (notificarile nu stiu daca au fost in timp real).

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asta crezi tu ca la toata lumea s-a deschis site ul. Sutele de angajati de la eMAG crezi ca au stat sa dea refresh ca tine?

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Uite ca la angajati nu m-am gandit

| daniela4545 a răspuns:

Buna! Atunci cand sunt asa oferte exceptionale, este vorba doar de 2 sau 3 produse. De exemplu, erau doar 2 sau 3 telefoane cu 200 de lei... primul venit primul servit.

| Furnicuta000 explică (pentru daniela4545):

Sunt extraordinari de zgarciti astia de la eMAG. Se lauda tot anul cu marele lor Black Friday si ei de fapt le dau la aceleasi preturi ca inainte sa fie umflate. Iar daca fac o reducere de peste 50% isi permit sa dea doar 3 telefoane laughing

| Bogdan70001 a răspuns:

Desi eMAG stim cu totii sunt niste ratati care au fost prinsi in fiecare an cum dadeau tepe faza cu A10 este reala

S-au epuizat toate de pe stock pentru ca tin minte ca vazusem pe data de 14 o poza cu acesta pe eMag la 200 lei (cel mai probabil un leak) si din cauza asta toata lumea l-au vanat de la 12 dimineata.Nu zic ca au avut ei prea multe, dar este cert ca multi s-au batut pe el deoarece se stia pretul pe care urma sa-l aia de Black Friday, cu o zi inainte

| Phantelul a răspuns:

Se iau foarte repede, acum 2 ani am stat eu sa prind un s7 ( redus destul de bine ) si am primit notificare in urmatoarele secunde l-am luat, in aproximativ 40-50 de secunde s-au luat toate. Anul asta am vrut sa prind altceva, dar nu am mai primit notificare nu stiu exact de ce.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexSalling):

Deci tu erai pregatit sa faci o combinatie de jegos, si zici de ei ca sunt sarlatani? Bravos, ce sa zic!

| GabiDumitrescu a răspuns:

E posibil bine-mersi. Oricite chestii ar fi la astfel de oferte, ele se vor termina mai repede sau mai tirziu. Am sunat un prieten dimineata pe la 10, inca era disponibil un laptop de gaming redus de pe la 3900 la 1999, configuratie foarte ok - Ryzen 5, GTX 1050, 8 GB RAM, SSD 256. Am vorbit cu el 3 minute, l-a adaugat in cos, cand sa plateasca... stoc epuizat. big grin

| GicaGigekGica a răspuns:

Acelasi telefon l-am vazut si eu tot pe eMag la 500 de lei. Aia era doar asa sa atraga lumea. Black Friday e cea mai mare minciuna. Toate magazinele au grija cu o luna inainte sa mareasca preturile si apoi sa le reduca din nou de Black Friday...

| GicaGigekGica a răspuns:

Acest televizor cica e redus de la 2200 de lei la 1400 si in primul comentariu scrie ca e un televizor bun la pretul de 1500 de lei, comentariul fiind postat acum o luna

https://www.emag.ro/......D0C206BBM/

| Furnicuta000 explică (pentru GicaGigekGica):

Mie imi apare ca e 1500 lei acum laughing

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cica reducere laughing

| 1231242 a răspuns (pentru Bizon95):

Da, Black Friday este o țeapă, iar reducerile în general, ar trebui să fii prea nesăbuit să crezi că ar lasă niște reduceri fantastice, fiecare urmărește profitul.

| Bizon95 a răspuns (pentru 1231242):

Da, orice reducere fantastica e suspecta