| mihai406 a întrebat:

Deci eu sunt un mare fan al prezentatorului Bear Grylls si am vazut toate episoadele de la emisiunea Ultimate Survival(sau cum se numeste in Anglia - Man vs. Wild) si acum vreau sa imi iau urmatoarele lucruri dar nu stiu de unde(dar sa fie si bune):

1.In primul rand vreau un flint(asa se numeste in engleza, si este acel lucru cu care Bear aprinde focul).

- am citit pe mai multe site-uri si forumuri si am fost foarte atent la episoadele emisiuni Ultimate Survival si am ajuns la o dilema:

unii spun ca acesta(http://www.backpackinglight.com/......rter.html) este flint-ul pe care il foloseste Bear dar un site care arata toate instrumentele pe care le foloseste Bear in misiunile sale spune ca pe acesta(http://www.amazon.com/......B0013L2DKU il foloseste.

- acum in afara de astea 2 poate de fapt e altu, dar stiu ca uneori foloseste cutitul impreauna cu un flint si asa aprinde focul.
-apoi am mai vazut un flint facut de firma Gerber impreuna cu Bear Grylls si am vazut ca merge bine(desi din toate episoadele pe care le-am vazut Bear nu l-a folosit niciodata) dar acum astept si parerea voastra.

2.Knife(cutitul) pe care il foloseste Bear, si stiu ca Bear nu a folosit in toate episoadele sale acelasi cutit, ci a folosit mai multe modele.

- printre care cred ca l-a folosit pe acesta in 1 sau 2 episoade(http://www.amazon.com/......B003R0LSMO dar am observat(din mai multe tutoriale de pe youtube, fireste in engleza) ca are la capat un capat de ciocan si acela inainte se strica/iesea de la locul lui; dar din cate am mai vazut(tot pe youtube) aceasta problema s-a rezolvat.
- si imi place foarte mult ca are si un mic flint cu care poti aprinde focul folosind cutitul.
-si are si o mica bucata de metal cu care poti ascuti cutitul cand nu mai taie bine.
-si mi s-a parut interesant dar am gasit la un tutorial de pe youtube un comentariu in care spunea ca, cutitul: Ultimate Knife by Gerber & BG(Bear Grylls) se strica capatul de ciocan(adica iese de la locul lui) si nu stiu daca sa il i-au de acolo sau poate gasesc in alta parte, dar vreau sa fie si bun(cutitul)

Acum uite reclama cu Bear Grylls unde prezinta toate produsele de la Gerber(in afara de Basic Survival Kit si Ultimate Survival Kit):

http://www.youtube.com/watch?v=WzvQgNa-20E

Scuze ca m-am repetat 1-2 ori si ca am scris asa mult dar chiar imi doresc acele 2 lucruri(un knife si un flint; desi cutitul ales de mine are si un flint totusi as vrea un altu, adica cel e care il foloseste Bear cel mai des in emisiune).
Acum tot ce pot sa fac e sa astept raspunsuri.
Cine nu stie sa nu se bage.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RSDCatalin a răspuns:

Eu zic sa ati iei un Ultimate Knife de la GERBER are fi Flint, si eu si un cutit foarte bun. Sa nu mai spunem ca are o ascutitoare de lama inauntrul husei.

Sper ca te-am ajutat.