| Samiwbah373737 a întrebat:

Deci mi-am comandat o pereche de adidasi de pe stockx care vin din America cu 162 de dolari.
Fiind neinformat nu știam ca vine prin DHL și vor fi probleme cu vămuirea și as vrea sa renunț la colet pur și simplu pierd bani și ignor coletul, pățesc ceva, vreo amenda?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Taxele vamale pentru acest colet din America pana in Romania, costa 115.51 Euro

Eu am calculat pentru tine si am salvat imaginea aici:
https://imgur.com/a/8FiPclL

Folosind linkul asta iti poti calcula si singur, taxele vamale;
https://www.eurosender.com/ro/taxe-vamale

| Samiwbah373737 explică (pentru Violleta2022):

Mie îmi scrie ca taxele vamale sunt incluse in totalul produsului

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu patesti nimic, dar de ce ai face asta?
vamuirea la dhl e foarte simpla, iti trimt ei un mail, completezi 2 formulare si aia e.

| Samiwbah373737 explică (pentru suntserios):

Și cu codul eori cum se procedează?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu lua in serios ce scrie Violetta, nu o sa iai ia nimeni taxe vamale cat valoarea coletului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum daca i ai comandat cumpără i ca pierzi o gramada de bani nu fi prost, trebuia sa stii inainte ca platesti vamă, acum ca i ai comandat deja este prea tarziu sa renunti nu se mai poate.

| dullcat a răspuns:

Mie nu mi se pare ok sa renunti la atatia bani, dar faci cum doresti. Data viitoare informeaza-te inainte de a da astfel de comenzi.