| byanka32 a întrebat:

Din ce culori pot forma albastru? Nu conteaza daca e deschis sau inchis, dar sa fie albastru. Am la dispozitie culorile: negru, rosu (inchis si deschis), portocaliu, verde, alb si doua tipuri de mov.

Răspuns Câştigător
| fuckeveryone a răspuns:

Din cate stiu eu, albastru e o culoare primara si nu se poate obtine prin imbinarea a doua culori big grin

10 răspunsuri:
| IonutAxi a răspuns:

Din ce ai tu merge mov deschis si alb happy

| andrei47 a răspuns:

Galben si verde, funda?

| andrei47 a răspuns:

Nu am citit pana la sfarsit intrebarea:]], scuze, greseala mea.sory

| cacababa a răspuns:

Albastru se formeaza natural din galben si verde dar din ce ai tu cam din mov deschis si alb.

| DyDyyyyyyyyyyyy a răspuns:

Nu se pot obtine
culorileprimare,acestea fiind: rosu, galben si albastru
nonculorile, acestea fiind: alb, negru si gri
Culorile prime si nonculorile se obtin doar prin cale chimicasad
Si oricum orice combinatie ai incerca nu ai obtine albastru, crede-ma.

| Paty18 a răspuns:

Ori cat ai incerca nu ai cum sa formezi albastru deoarece este o culoare primara la fel ca rosu si galben. este imposibil de format! Funda?

| peony a răspuns:

Albastru e o culoare primara ce se poate obtine doar pe cale chimica

| Nyco2001 a răspuns:

Buna! Eu am creat albastru din culorile mov si rosu! Daca ai zis ca ai 2 tipuri de mov alege-l pe cel mai inchis si nu pune foarte multa apa! c big grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| Nicolae_Cantaragiu_1986 a răspuns:

Pai cum sa faci albastru daca albastru e culoare de baza? Rosu, galben si albastru sunt culori de baza din ele formezi culori...culorile de baza sunt: rosu, galben si albastru!
astfel:
rosu + galben = oranj
galben + albastru = verde
rosu + albastru = mov
Cercul cromatic e cel care arata clar asta!