| eusunt7 a întrebat:

Este adevarata garantia la mingi de la Decathlon?
Nu inteleg cu o minge de 15 lei poate avea garantie 2 ani!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| TCosminn a răspuns:

Uite cum sta treaba cu garantiile. Iti vorbesc ca unul care a lucrat pentru o companie mare din Romania. Orice firma iti pune garantia ca pe un motiv in plus sa achizitionezi produsul, asta ofera siguranta ca produsul e bun. Garantia aceea are anumite conditii. Probabil, garantia se refera, spre exemplu, daca tu tii mingea umflata si se sparge (foarte putin probabil). Nu iti pot oferi garantie pentru ce te gandesti tu si anume, ca mingea sa se sparga sau sa se degradeze si sa o poti inlocui, nicidecum. Intreaba mereu, ce presupune garantia. Nu te teme sa pui intrebari, e dreptul tau de care te rog sa tii mereu cont. Nu te comporta ca un client mediocru, astfel te vor trata asemenea, mediocru.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Lăsând la o parte răspunsul bun oferit de către TCosmin, aș mai adăuga doar un lucru: văzând diferite opinii postate pe saitul Decathlon despre unele articole mai mult sau mai puțin scumpe, am observat că acest magazin are ca politică schimbarea produsului neconform fără să pună la îndoială buna credință a clientului. Și asta reiese nu numai din comentariile clienților români, ci și francezi, italieni etc.
Și zău dacă nu erau câțiva care la multe alte firme de la noi ar fi fost trimiși frumușel la plimbare pentru folosire greșită sau lovire etc. a mărfii reclamate.
Așadar, un alt răspuns ar fi: asta e politica firmei ca să câștige cât mai mulți clienți.

| AFR81 a răspuns:

Si eu am fost surprins cand mi-am luat o racheta de tenis destul de ieftina ca are garantie 2 ani, insa vazand mai bine, oferta asta extraordinara nu era atat de extraordinara. Primeam alta doar daca se rupea manerul in timp ce jucam cu ea. Citeste mai bine conditiile pentru care se ofera garantia si vei intelege cum o minge de 15 lei are garantie 2 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste conditiile care duc la anularea garantiei, apoi deduci.