| Bondarel99 a întrebat:

Eu am mai luat produse de pe site-uri chinezesti gen Ali sau Wish dar nu eu am facut comanda. Acum as vrea eu sa comand ceva dar cum pot fi sigura ca imi vor veni produsele la posta normala? Eu nu pot merge pana in capatul celalalt al judetului (aproape 100 km cred) la posta vamala, sau macar le poate ridica cineva in locul meu de acolo?
Am citit ca e o noua regula de anul trecut ca pachetele sub 10 euro sa vina la posta normala dar cica nu se intampla mereu asa... e cineva care comanda regulat de pe astfel de site-uri si ma poate lamuri? Multumesc

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nu stiu daca te poate "lamuri" dar poate te-ajuta raspunsul meu; verifica prin ce metoda trimite vanzatorul (pe wish e mult mai greu), dar din comenzile de pe wish, 90% mi-au venit la posta locala, si pe Aliexpress(sute de comenzi) tot pe-acolo. Nu mai spun ca unele s-au "pierdut pe drum" si tot asa, unele sub 10 euro (majoritatea fiind mici au venit la posta locala, dar si unele la 50 de euro tot la posta locala le-am primit). Eu le verific cu 17track. In general, daca ai la urma prescurtarea tarii gen CN, stiu ca primeam tracking mai detaliat, cand e la Bucuresti, cand e la Ploiesti etc. Dar nu la toate. Depinde ce intra in sistem si ce nu. Nu poti avea garantia ca vin la posta locala, dar daca utilizezi o chestie gen DHL poti fi sigur ca vor veni cu un curier.

| Lioana a răspuns:

Mie mi-au venit unele produse comandate pe Wish, prin posta normala anul trecut. Le-am ridicat de la oficiul postal local. Altele mi-au fost puse in cutia postala. Dar multe produse n-au venit deloc desi au fost comandate in octombrie. Ma intreb daca Posta Romana e de vina sau produsele nici n-au intrat in tara. Serviciile merg foarte prost. E un risc sa faci comanda la ei dar partea buna e ca daca nu primesti produsul, ei iti dau banii inapoi.

| Bondarel99 explică (pentru Lioana):

Pai au fost multe zile libere si cred ca de aia intarzie pachetele. Chinezii nu au avut liber, ei sarbatoresc mai tarziu si au continuat sa trimita produsele care s-au strans la posta in Romania...

| Lioana a răspuns (pentru Bondarel99):

Data limita pentru sosirea coletelor mele era in primele zile ale lunii decembrie. Atunci inca nu erau zile libere. E deja o luna de cand trebuiau sa ajunga. Deci explicatia cu sarbatorile nu tine, mai ales pentru ca alte produse din aceeasi comanda au ajuns.