| DarknLight a întrebat:

Există colaci de salvare și mai mari pentru persoanele mai plinuțe?! happy
Și unde-i găsesc?
La mare știam că erau vânduți deja unflați, dar dacă-i achiziționez de undeva de pe net, trebuie să am și pompă, nu, ca să-l unflu?! Sau ar funcționa și o pompă din aia simplă cu care unfli mingiile?
Și ce alte obiecte/lucruri, în afară de colac, mai există în secolul ăsta pentru oamenii care nu știu să înoate ori plutească, dar vor să o facă cu ajutor? happy

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cauta si vei gasi, pe net gasesti cu siguranta!
in ceea ce priveste umflatul colacului de salvare, sigur ca merge si cu o pompa! chiar si cu una de asta merge https://www.emag.ro/......DJTF9BMBM/

| LaviniuA a răspuns:

Da, sunt plutitoare din spuma, pentru brate sau picioare big grin Gasesti pe eMAG. Sunt bune si pentru cei care vor sa invete sa inoate, si pentru cei care vor sa se antreneze.
Bravo daca te apuci de inot, e un sport foarte fain.

| DarknLight explică (pentru LaviniuA):

Stai, n-am zis că mă apuc de înot. happy
Ci doar că merg la mare și că vreau să înot deși nu știu să înot. laughing) Și știam că doar colacul e unicul pentru fricoșii de apă. laughing)
Cred că tu spui de acele aripioare cumva, care se pun la picioare și la brațe?! big grin
Ești sigură că nu te poți ineca cu acelea?! happy
Adică, dacă nu funcționează și bumm, mă scufund. laughing)
Deși, cred că atunci dorința mi se va îndeplini, să mai văd și alte lumi decât aceasta boring, dar și grea de aici. happy

| LaviniuA a răspuns (pentru DarknLight):

Sunt niste bureti pe care ii tii intre picioare. Da pentru mare cred ca e mai bun colacul ca sunt valuri si te tine deasupra laughing

| SuNaM a răspuns:

Pai exista pluta. Te tii de ea ( poți să te tii de ea sau sa o iei în brațe ) și plutești. Colacul se poate umfla și cu pompa, dar eu fiind crescut în familie total balcanica românească, le umflu cu gura. Serios, e mult mai rapid decât cu pompa. Daca nu vrei pluta, poți să îți iei aripioare. Și nici la pluta și nici la aripioare nu conteaza greutatea. La pluta e avantajul că poti sa înveți să înoți cu ea, înveți să dai din picioare miscandu-te dintr-o parte în alta ( am făcut înot de performanta și când nu știi să înoți aia îți dau prima oara ). Legat tot de colac, poți să te tii și de el, nu trebuie neapărat să îl pui in jurul tau. Doar că la toate daca te tii de ele va trebui sa dai din picioare concomitent.

| Korkodeln a răspuns:

Sunt si veste gonflabile si le recomand, sunt folosite foarte mult si sunt foarte eficiente, te tin in pozitia care trebuie si daca esti inconstient (ai cazut de pe aquabike si te-ai lovit, etc.).

Problema lor e ca atunci cand se stocheaza nu sunt asa de mici ca un colac dezumflat, dar iti recomand cu caldura o veste gonflabila de calitate.

| SpoiledBrat a răspuns:

Pentru grași ai vrut sa spui