| Suzy112 a întrebat:

Hei, deci, pe la începutul decembrie am dat comanda de niște haine de pe aplicația ZAFUL și nu înțeleg cum îmi dau seama ca am primit comanda la posta? Trebuie sa vina vreun mesaj pe telefon, sau ceva pe mail ca a ajuns coletul la posta?
Va rog explicați-mi cum are loc toata activitatea asta, prima data dau comanda de pe aceasta aplicație și nu stiu ce sau fac?

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Vei fi notificata in scris, la adresa trecuta ca destinatar, ca ai primit coletul si ca il poti ridica de la oficiul postal de care apartii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti vine nimic pe telefon, ca posta romana nu este curier privat, sa-ti trimita mesaje pe telefon.
Va veni acasa bilet de instiintare, sa te prezinti la posta sa ridici pachetul, abia cand pachetul ajunge la oficiul postal local.
Trebuei sa ai rabdare, ca marfa vine din China, cu posta normala. Ei au pe site avertizat ca dureaza 10-20 business days, dar asteapta-te sa fie mai mult, din cauza aglomerarii de Craciun.

| Suzy112 explică (pentru Violleta2022):

Eu dau comanda din Republica Moldova

| Violleta2022 a răspuns (pentru Suzy112):

Deci, chiar o perioada de timp de asteptare mai lunga decat pentru Romania.
Uite explicatiile lor de pe site:
- pregatirea de livrare dureaza intre 3 si 7 zile
"Preparation for delivery (quality checks, packing, paperwork, etc.) usually takes 3-7 business days and is NOT included in the overall "shipping time"."
- transportul in sine dureaza intre 10 si 25 de zile, pentru "other countries".
Totul este in linkul lor de pe site-ul lor:
https://www.zaful.com/shipping-info/

Asadar, daca luam in considerare timpul maxim de preagatire si trimitere, dureaza 7+25 = 32 de zile.
Tinand cont ca-i o perioada de an super-aglomerata, mai adauga cateva zile de asteptare, peste cele mentionate de ei.