| MitroKta a întrebat:

Hei, salut TPU! O intrebare: vreau sa cumpar ceva de pe ebay, de exemplu un laptop, ca am vazut ca sunt mai ieftine de cat in magazinele noastre online. Mai exact de pe ebay.co.uk, adica din europa. Ma intereseaza ce alte taxe mai platesc- adica tva, transport, vama, etc- ca sa ajung sa tin produsul cumparat in mana. Adica, vreau sa fac un bilant si sa vad daca ma avantajeaza sa cumpar din afara sau pana la urma ies mai scump decat daca cumpar de la noi in varianta traditionala- okazii, tocmai, mercador, eMAG, etc.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Transport si atit. Nu platesti taxe pentru ce iei de pe teritoriul UE.
Eu iti recomand sa arunci o privire si pe amazon.co.uk. La capitolul servicii clienti sint extraordinari.
@Garsonfane1979: Daca n-ai habar, taci. Se vind o gramada de chestii noi si sigilate, cu garantie, pe toate site-urile mentionate de tine. Plus de asta, cind prinzi o haina SH de 10 ori mai ieftina ca la noi si inca cu etichetele pe ea, ca a fost cumparata ca si cadou si nu ii venea recipientului... nu faci nazuri. Sau poate tu faci, daca esti baiet destept si faci afaceri cu statul.

| MitroKta explică (pentru KodrutZ):

Merci KodrutZ! Asta voiam sa stiu. Ca restul pana acum nu mi-au zis nimic in plus fata de ceea ce stiam!
O sa ma uit si pe amazon, desi mi se pare putin mai scump decat ebay.
Cu serviciile nu te contrazic!
Inca o data multumesc frumos!

6 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Personal nu cred ca te avantajeaza. TVA-ul platit e cel din tara de origine. si e deja inclus in pret. (deci nu prea are nici o legatura)

la vama la fel nu prea ai ce. sunt colete nu stau aia sa se uite. de obicei taxele vamale se aplica pentru alte tipuri de produse.
singurul lucru la care te taxeaza este la costul de transport. insa nu stiu daca este posibila livrarea in Romania. adica stiu ca ebay-ul e doar in uk. thinking (nu prea am folosit e-bay-ul asa ca sorry)

ce stiu insa e ca produsele din magazinele de la noi au un pret la fel. daca nu chiar mai ieftin. pentru ca se face batch transport (adica se aduc mai multe produse de-odata in depozit)

de asemenea avem taxe mai scazute decat britanicii.

eu nu folosesc e-bay-ul pentru ca nu am siguranta unui produs corespunzator.(la fel ca si pe okazii, tocmai sau mercador.) eu prefer magazinele de retail online romanesti gen eMAG, evomag, pcfun pentru ca stiu ca primesc un produs nou neatins, care are si anumite garantii de calitate.(gen daca se strica la 2 luni il pot duce fara griji la un service sau sa ii trag de mot)

| MitroKta explică:

Eu de pe ebay.co.uk vreau sa cumpar si folosesc filtrul European Union. Adica numai din Comunitate. Deci din interiorul comunitatii sa inteleg ca nu se plateste nici tva nici vama sau cum?

| MitroKta explică:

Preturile sunt intr-adevar mai scazute la ei decat la noi, pentru ca am mai cumparat de acolo dar fata in fata. Ma refer la faptul ca un produs second e mai ieftin decat la noi nu unul nou, pentru ca se devalorizeaza mai repede la ei.
Dar online de la ei nu am mai cumparat de asta intreb.
Si pe site-ul ebay.co.uk se vand chestii din toata ue nu numai din uk.
In legatura cu siteurile din ro, nu prea se rezolva mare lucru in caz de probleme, de obicei te alegi cu teapa, cel putin din experienta mea sad.

| BigG a răspuns:

Daca cumperi din afara Comunitati Europene se mai pune TVA (24%) si o taxa vamala + transportul care nu ii ieftin din SUA. Iar din Anglia atata iti zic ca 1 lira ii 5, 25 de lei

| Garsonfane1979 a răspuns:

Dar ebay, okazi, tocmai, mercador sunt siteuri pe care se vand lucruri la mana a doua :| De ce ai cumpara ceva la mana a doua? Doar eMAG vinde lucruri noi. http://bit.ly/16JuRm6

Poti sti de la cine cumperi laptopul de pe ebay? daca ala ii placeau filmele xxx si sa scapat pe ecran vreo data? eu nu mas risca in locul tau. Vama o platesti..tva platesti + 17 lire cel putin transportul. Atat am gasit eu cel mai ieftin la un pachet foarte usor nu depasea 1kg.