| AriaOcazionalGigel a întrebat:

Voiam să va intreb cat as lua la amanet pe un ceas placat cu aur daca valoarea lui in magazin este de 900 lei? Dar pe unul care nu e din aur de la D&G? Unde ma sfătuiți sa merg, la amanet sau la bijuterie? Dau funda

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti vor da intre 100 si 300 lei, daca arata inca bine, sau este nou, in cutia lui originala.
Pe cel care nu-i placat, dar ai dovada (factura si chitanta) ca este original de la D&G, poti lua cateva sute, altfel iti vor da 20-30 lei.
La bujuterie nu ti se cumapara nimic, ci la casele de amanet.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La bijuterie nu ți-l cumpără. La amanet îți dă cam un sfert din valoarea lui.

| johnnny123 a răspuns:

Păi este simplu. Amanetul estimează cu cât îl poate vinde, și-ți oferă maxim o jumătate din valoarea aia.

Fiind vorba despre un ceas SH care nou în magazin costă 900 de lei, rezultă că el îl poate vinde cu maxim 400 (și asta doar dacă este în stare excelentă, cu acte, cutie, etc). Deci îți va oferi probabil maxim 200 de lei, dacă se simte generos.

Oricum, multe case de amanet nici măcar nu acceptă articole atât de ieftine, pentru că nu merită deranjul și spațiul din vitrină. Preferă bijuterii scumpe, ceasuri de lux, etc