| Lore12344 a întrebat:

In cat timp se livreaza o scrisoare? Si as putea merge sa ridic o scrisoare care ar putea fi in posta? Gen sa ma duc sa o ridic fara sa imi fie livrata inca!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cum a fost pusa si mai din ce locatie.
O scrisoare pusa "normal" de la oras la ora se poate livra in 3-5 zile lucratoare. Pentru locatii de la sate si comune, se aloca inca 2-3 zile.
O scrisoare pusa "expres" sau "urgent", de la oras la oras, poate ajune in 24 pana la 48 de ore.
Nu poti merge la posta sa ceri scrisoarea fiindca nu ai de unde sa o iei, scrisorile si coletele plecand de la depozitele postale catre destinatie si numai daca destinatarul nu este acasa, ajung la posta din cartierul tau.
Ai rabdare, stai acasa!

| sierra1 a răspuns:

"In cat timp se livreaza o scrisoare?"

intre una și zece zile

"sa ma duc sa o ridic fara sa imi fie livrata"

ai putea dar cred că NU ți-e ție adresată!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de unde vine, din țară, maximum o săptămănă. Dacă e venit, ea se repartizează la un poștaș. Astfel, dacă poșta nu este foarte mare, iar poștașul nu este foarte ocupat, ea nu stă la poștă să o ridici de acolo. Asta pentru scrisorile simple.

| Lioana a răspuns:

Nu cred ca nimeresti tu exact momentul in care scrisoarea se afla in posta, pentru ca la sosire scrisorile sunt preluate de postasi. Trebuie sa mergi exact in ziua in care a ajuns. Si trebuie sa dai de un funcționar amabil care sa te ajute in acest sens.

| BabaOarba a răspuns:

Nu poti ridica o scrisoare nelivrata decat daca a fost trimisa la o casuta postala inchiriata de tine la un oficiu postal, sau daca s-a ales serviciul "post restant" la un anume oficiu postal, de unde si ridici scrisoarea, pe baza de act de identitate.