| CalledTrudix a întrebat:

In cate zile se vinde un calculator de gaming pe olx?

15 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Conteaza foarte mult pretul pe care il pui, daca este sub nivelul pietei in 2-3 zile l-ai vandut.

| CalledTrudix explică (pentru Intruder19):

Tot pc ul meu valoreaza 4059 de ron. Pe olx l-am pus la 3000 de ron si in 5 zile nu s-a vandut

| Intruder19 a răspuns (pentru CalledTrudix):

Ce configuratie are Pc-ul tau?

| CalledTrudix explică (pentru Intruder19):

I5 7400 gtx 1650 super 16 gb ram ssd nou de 500, etc

| CalledTrudix explică (pentru Intruder19):

I5 7400 gtx 1650 super overclock 16 gb ram, etc. la ce pret se pune?

| Intruder19 a răspuns (pentru CalledTrudix):

I5 7400 - 200 lei
gtx 1650 - 400 lei
16 gb ram - 200 lei
Placa de baza maxim 250 lei
Carcasa maxim 200
Sursa 150

Total : 1400 lei. Cam asta ar fi pretul corect. La 3000 lei gasesc generatia a 10 a si minim 1650ti

| CalledTrudix explică (pentru Intruder19):

Unde ai cautat componentele?

| CalledTrudix explică (pentru Intruder19):

Ii gtx 1650 super frt

| CalledTrudix explică (pentru Intruder19):

Componentele astea le am cautat pe google si am luat preturile de pe diferite site-uri pcgarage, eMAG, etc si am mai scazut din pretul la calculator acum e 2600 de lei nu vreau neaparat sa se vanda repede

| CalledTrudix explică (pentru Intruder19):

I5 7400 - 1014 lei
gtx 1650 super - 1270 de lei
restul la ce ai pus tu cam atat costa

| CalledTrudix explică (pentru Intruder19):

Carcasa - 275

| Intruder19 a răspuns (pentru CalledTrudix):

Ce vinzi tu e SH, daca nu ai garantie, asta e pretul real (cauta pe olx)
Placa Video e veche, de banii astia iei un rx 6600 care e mult mai buna.

La fel si procesorul, gasesc i5 din gen 13.

Daca vrei sa il vinzi axeaza-te pe preturile din SH ca tu nu vinzi un produs nou. PC-urile se devalorizeaza foarte mult.

| CalledTrudix explică (pentru Intruder19):

Am cautat toate componentele pe site-uri sh si pretul real este 2507

| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti realist si-l pui la pretul lui real, il poti vinde in 2 zile.
daca nu ai habar si pui pret mare, nu ti-l cumpara nimeni.

Un PC vechi de 4-5 ani valoareaza azi un sfert din pretul lui, platit la cumparare.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu e obligatoriu să se vândă în câteva zile. Se poate vinde în luni, ani sau chiar deloc. Depinde de starea calculatorului, cât de cautat este și depinde și de alți factori.