| Doutzen a întrebat:

In legatura cu site-ul ebay. Ce parere aveti despre produse? Este un site de incredere? Cum imi dau seama daca un produs este bun? Fata de costul produsului mai se adauga ceva?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

1. Ce parere aveti despre produse?

Pe Ebay gasesti absolut orice produs iti poti imagina, de la piulite folosite pana la avioane de vanatoare si de la sosete uzate pana la genti Hermes de 25.000 euro.

Deci intrebarea "ce parere aveti despre produse" nu are niciun sens. Exista toate produsele, de toate calitatile imaginabile, noi si second-hand.

2. Este un site de incredere?

Situl este de incredere, dar trebuie sa ai in vedere ca nu Ebay-ul vinde produsele, ci doar intermediaza tranzactiile intre vanzatori si cumparatori.

Deci totul depinde de vanzator. Cea mai buna metoda de a afla daca un vanzator este de incredere este sa-i citesti recenziile primite de la alti cumparatori.

In caz de probleme cu produsul (nu ti-a sosit, este altceva decat era descris, prezinta defecte etc), poti sa raportezi respectivul vanzator, iar Ebay / Paypal vor media conflictul si vor face tot posibilul sa-ti primesti produsul comandat sau banii inapoi.

3. Cum imi dau seama daca un produs este bun?

Citesti cu mare atentie descrierea. Vanzatorii posteaza de obicei toate informatiile necesare: daca este un produs nou sau folosit, daca are sau nu defecte, care sunt specificatiile tehnice, masuri, culori etc.

Un alt criteriu ar fi pretul. Daca cineva vinde un Rolex cu 40$ sau o geanta Louis Vuitton cu 20$, nu te poti astepta sa fie originale.

In general trebuie sa ai grija la vanzatorii din China / Hong Kong care vand de multe ori fake-uri.

4. Fata de costul produsului se mai adauga ceva?

Fata de costul produsului se mai adauga transportul si taxele vamale (pentru produsele care vin din spatiul UE taxele vamale sunt 0).

Costul transportului este intotdeauna specificat in pagina produsului si se achita in momentul in care platesti.

Taxele vamale pentru produsele care vin din afara UE le vei afla numai atunci cand ridici coletul. Pot ajunge pana la 24% din pretul produsului.

1 răspuns:
| StefNN a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, avand in vedere ca e cel mai tare site de shopping din lume nu inseamna ca nu iti poti lua teapa, cu toate astea, produsele sunt neobisnuit de ieftine sau cel putin majoritatea.