| Flavianadx a întrebat:

Cat sunt taxele vamale pentru colete din afara Europei? (China/SUA) Depinde de costul produsului?
Aveti idee cat ar fi pentru un produs de 1000$?
Mersi.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul corect si sigur il afli doar de la vama, avand in vedere ca sunt mai multe criterii pentru stabilirea taxelor vamale (grupa de produse, valoarea in vama, eventuale intelegeri intre state pentru exonerarea/reducerea/marirea pentru anumite produse).
In orice caz va trebui sa platesti TVA si acesta in functie de produs.

| GabiDumitrescu a răspuns:

8 RON + TVA. La 1000 ar trebui sa fie vreo 200 USD. Codul EORI se obtine moca, iar outsidethebox nu are idee ca jegosilor de la DHL (fa ORICE sa ii eviti, ORICE, eu le-as interzice sa mai opereze pe import, sunt o adunatura de dobitoci sinistri!) le e mintea numai sa iti bage pe git comisionul de intermediere, dar se poate si fara.

| Flavianadx explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce e asa mare comisionul de intermediere dhl?

| outsidethebox a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca ai citi postarile mele trecute, legate de DHL, vei vedeam ca AM HABAR si ca SUNT IN ACEEASI BARCA cu tine!
Legat de codul EORI, nu am avut timp sa ma ocup personal, asa ca l-am platit si l-am obtinut de azi pe maine.
Bafta!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Flavianadx):

Toate comisioanele lor sunt ridicole. Iti baga procent la sume mai mari de platit in numele tau, iar la alea mici ajungi sa platesti cam 100 RON ca sa plateasca ei 15 RON vama pentru tine. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru outsidethebox):

Sorry, nu am stat sa te spionez. Pentru EORI aveai de dat un email, atita tot...

| outsidethebox a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu ne spui si noua cum si unde? Ca mi-a sxpirat buletinul...
Multumesc frumos anticipat!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru outsidethebox):

Pai daca a expirat buletinul nu poti sa faci nimic nicaieri, in principiu. Totusi, fiind nebunia cu pandemia, poate-poate ai sanse. https://chestiiutile.com/obtine-cod-eori-gratuit/ sau dai mail direct la eori@customs.ro happy

| outsidethebox a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc frumos, nu m-am exprimat corect: am avut cod EORI (100 RON!) care a expirat odata cu buletinul meu, asta i-a fost valabilitatea, mi-am refacut CI si acum nu mai vreau sa platesc daca il pot obtine gratuit. Asta voiam sa zic!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru outsidethebox):

Aha, ok. Am inteles. Obtine-l gratuit, atunci. Un email-doua si se rezolva.

| Flavianadx explică (pentru GabiDumitrescu):

Comerciantul lucreaza cu DHL. Eu pot sa fac lucrurile fara intermedierea lor?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Flavianadx):

Poti sa platesti direct cu codul EORI si dupa le trimiti dovada, dar cel mai bine ar fi sa apelezi direct la comerciant sa iti trimita prin FedEx, sunt cu mult mai ok.

| dinaprilie a răspuns:

Depinde de pretul de "catalog" al produsului respectiv. Una peste alta, cel putin din sua, trebuie sa platesti tva/ul in vama plus taxele aferente.din china stiu ca aia trec o valoare mica a produsului si de multe ori nici macar produsul in sine care este in colet.

| outsidethebox a răspuns:

Taxele vamale se stabilesc individual, per categorie de produs si dotari/functiuni incluse. Daca nu exista o factura cu care sa dovedesti valoarea (obiecte SH), se vor folosi datele din cataloage statistice cu valoarea in vama.
Deci nu putem spune, nu stim ce urmeaza sa primesti si nici macar daca va trebui sa platesti taxe vamale!
In absenta taxelor vamale, va trebui sa ai bani pentru:
- TVA, 19% din valoarea totala marfa+transport
- 100 RON cod EORI
- pentru curier rapid gen DHL, % din prima valoare, CV intermediere declarant vamal.

Succes!