| NowForYou000 a întrebat:

Pe site-ul Cel.ro sunt produse noi sau second hand? De telefoane mă interesează mai mult. Sunt si fake-uri?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Din punct de vedere tehnic nu vei avea nicio problema, despre celelalte nu stiu sa iti raspund dar pot banui ca vei primi toate accesoriile...da nu sunt sigur, cel putin incarcator trebuie sa-ti dea nu?
Cu siguranta primesti si accesorii.
Daca ai citit in acele articole ai inteles ca reconditionarea electronica se face de catre producatorul acelui produs nu de catre nea caisa de la serviceul gsm din coltul blocului.
E ca si cum serviceul fabricii bmw ti-ar reface de la zero masina, am mai multa incredere in acel service sau in serviceul de la coltul blocului care repara dacii?
Practic eletronicele refurbished sunt ca noi...
Tu stii mai bine daca merita sau nu, daca pretul te teteaza atunci cumpara daca diferenta este de doar 200-300 de lei atunci mai asteapta si cmpara produsul nou.
Numai de tine depinde, dar ca sa iti dau un raspuns strict subiectiv din faptul ca nu esti convins de aceste produse, mai bine nu cumperi, pentru ca apoi pot aparea motive in constiinta ta de genul : de ce nu am mai asteptat poate se ieftinea si il luam de nou?
Dovada ca esti un tip perfectionist, iar perfectionistii nu vor avea liniste daca pare vreo problema ulterioara unui produs.
Asa ca cel mai bun sfat pentru tine este sa nu cumperi electronice reconditionate happy

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu sunt telefoane fake! face in materie de telefoane inseamna replici, niciun magazin serios de vanzari electronice nu o sa vanda replici pentru simplul motiv ca replicile toate-s contrafacute si reprezinta pericol, daca te gandesti ca o bateria de telefon de 3000 mAh iti poate exploda la ureche ce s-ar putea intampla cu tine.Asta nu inseamna ca la telefoanele originale nu au fost si astfel de cazuri.
Deci pe cel.ro sunt telefoane noi si toate-s originale.
Nu am urmarit daca pe site apar resigilate, dar si acele sunt noi si din diverse motive au fost returnate.

| NowForYou000 explică (pentru Simpatic):

Am gasit un Iphone mai ieftin si i-am intrebat daca telefonul este nou. Mi-au spus "nu este nou, este reconditionat". Ce înseamnă asta? Merita sa-l iau?

| Simpatic a răspuns (pentru NowForYou000):

Sunt telefoane refurbished, nu iti face griji acest procedeu se face de catre producator deci este safe, nu stiam ca cel.ro vinde si astfel de electronice, mai poti gasi si laptopuri refurbished.
Ca sa-ti faci o parere despre ce inseamna aceasta reconditionare citeste aici : https://www.itnewz.ro/ce-sunt-produsele-refurbished/
https://gunter.ro/calculatoare-refurbished/

| NowForYou000 explică (pentru Simpatic):

Deci până la urmă ca sa mă lămuresc, chiar daca telefonul e la un pret mai mic si e cum spuneam, e necondiționat, daca il cumpăr nu voi avea nici-o problemă cu el, nu? Imi va ține destul de mult Iphon-ul? Tot ma pot juca pe el, nu? Si încă o întrebare... la astfel de telefoane (refurbished) vin in cutie cu tot ce le trebuie (încărcător, căști)?

| NowForYou000 explică (pentru Simpatic):

Iti multumesc foarte mult pentru răspuns! Cu ajutorul răspunsurilor tale imi pot lua telefonul. Am zis să intreb inainte, să văd care-i treaba cu reconditionarea asta. La pretul pe care il are, e foarte bine pentru un telefon original. Maine o sa plasez comanda. Iti multumesc din nou!

| Simpatic a răspuns (pentru NowForYou000):

Din punct de vedere tehnic nu vei avea nicio problema, despre celelalte nu stiu sa iti raspund dar pot banui ca vei primi toate accesoriile...da nu sunt sigur, cel putin incarcator trebuie sa-ti dea nu?
Cu siguranta primesti si accesorii.
Daca ai citit in acele articole ai inteles ca reconditionarea electronica se face de catre producatorul acelui produs nu de catre nea caisa de la serviceul gsm din coltul blocului.
E ca si cum serviceul fabricii bmw ti-ar reface de la zero masina, am mai multa incredere in acel service sau in serviceul de la coltul blocului care repara dacii?
Practic eletronicele refurbished sunt ca noi...
Tu stii mai bine daca merita sau nu, daca pretul te teteaza atunci cumpara daca diferenta este de doar 200-300 de lei atunci mai asteapta si cmpara produsul nou.
Numai de tine depinde, dar ca sa iti dau un raspuns strict subiectiv din faptul ca nu esti convins de aceste produse, mai bine nu cumperi, pentru ca apoi pot aparea motive in constiinta ta de genul : de ce nu am mai asteptat poate se ieftinea si il luam de nou?
Dovada ca esti un tip perfectionist, iar perfectionistii nu vor avea liniste daca pare vreo problema ulterioara unui produs.
Asa ca cel mai bun sfat pentru tine este sa nu cumperi electronice reconditionate happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt noi