| stefipuf a întrebat:

Pentru clasa a cincea s-ar potrivi un ghiozdan sau o geanta? C-m cu ce model? Penarul meu e tip plic cu mai multe fermuare roz cu flutturi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, să ştii că este total nepotrivit ca o fată, pe deasupra o fată de clasa a cincea (îţi dai seama?) să vină la şcoală cu un ghiozdan sau cu o geantă. N-ai aflat? Cărţile se poartă sacoşe de cartofi.

Glumesc. Da, logic că s-ar potrivi. Geantă nu-ţi recomand, fiindcă e cu baretă pe un singur umăr, şi, fiind foarte grea (ţin minte că eu în clasa a cincea căram cărţi cu kilogramele în ghiozdanul ăla), o să îţi deformeze spatele. Crede-mă, nu vrei să ai un umăr mai jos şi unul mai sus. Poţi să-ţi iei şi geantă, dar să n-o porţi prea mult când pui chestii grele în ea.

Aşa că rămâne ghiozdanul. Ghiozdanul e potrivit pentru orice vârstă (bine, aici depinde şi de model-nu e valabil pentru cele cu Barbie sau cu Spidermanlaughing ). Se găsesc modele extrem de variate de ghiozdane. Depinde şi de ce-ţi place. Ai avea sute de opţiuni. Uite, dacă vrei să se asorteze cu penarul, poţi lua unul negru sau alb cu modele roz, cu fluturi sau/şi flori. Sau poţi lua unul mai simplu, pe care să-l decorezi cu insigne (dacă vrei, se găsesc destule care să se potrivească şi cu penarul).

Dar nu e obligatoriu ca ghiozdanul şi penarul să facă "pereche". Important e să-ţi placă ţie. Mie chiar îmi place ca lucrurile mele să aibă culori, texturi şi modele diferitewinking

Sper că te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| TePupiic a răspuns:

Mai bine ghiozdan! Geanta o sa iti deformeze spatele si o sa ai un umar mai sus si unul mai jos!sad O colega de-a mea a avut un ghiozdan negru cu fluturasi roz si albi. Mi s-a parut interesant! Poti sa iti iei si caiete studentesti tot asa! Am avut eu caiet studentesc de mate la fel ca ghiozdanul ei!laughing Eu trec a VI-a si o sa imi iau tot ghiozdan NU geanta!big grin

| Corina300 a răspuns:

Buna! Si eu din clasa a VI-a am inceput cu o geanta, insa in clasa a VII-a m-am intors la ghiozdanul pe doua torti. E mai bun, pentru ca geanta ma facea sa fiu o "balanta", imi strica spatele. Deci parerea mea este sa-ti iei ghiozdan mai ales ca este clasa a V-a. Sunt ghiozdane foarte frumoase, micute si orice culori.

| stefipuf explică:

Multumesc pentru toate raspunsurile!