| mateibasarab01001 a întrebat:

Pot returna o pereche de pantaloni H&M?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pot returna numai cei cumparati online, in 14 zile si daca n-au fost purtati. Au obligatia sa-ti remita banii intr-un cont bancar specificat de tine, in 30 zile. Factura se trimite in copie. Garantia, daca au, in original.

| Violleta2022 a răspuns:

Da se poate, daca sunt nepurtati si au eticheta pe ei.
Evident trebuie sa ai si chitanta de cumparare.

| mateibasarab01001 explică (pentru Violleta2022):

Salut! Am reusit sa returenez pantalonii!
Am primit alte produse. Multumesc anticipat!

| Mirel4412 a răspuns:

Ar trebuii sa poti daca ai bonul fiscal si pantaloni in stare perfecta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bonul fiscal, pantalonii in stare buna si mergi la magazinul de unde l-ai cumparat.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde scrie? Legea cu returnarea este numai pentru produsele cumparate online. Pentru cele cumparate din magazin spune asa: "Produsul poate fi restituit doar dacă este neconform și doar dacă celelalte căi prevăzute legal au eșuat. Când un produs este neconform? Pentru a putea fi considerat astfel un produs trebuie să nu corespundă descrierii făcute de vânzător, să nu aibă aceleași calități ca și produsele prezentate consumatorului ca mostră sau model. Produsul neconform este cel care nu prezintă "parametri de calitate şi performanţe normale, la care consumatorul se poate aştepta în mod rezonabil, date fiind natura produsului şi declaraţiile publice privind caracteristicile concrete ale acestuia, făcute de vânzător, de producător sau de reprezentantul acestuia, în special prin publicitate sau prin înscriere pe eticheta produsului", spune legea 449. Potrivit legii vânzătorul răspunde pentru garanţia legală de conformitate timp de doi ani, termen calculat de la livrarea produsului. Defectarea produsului de folosință îndelungată este unul dintre cazurile de neconformitate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu scrie in lege.
Magazinele dau posibilitatea de retur direct in magazin, inclusiv eu am returnat blugi, camasi, cu conditia sa ai bonul fiscal.
Desigur este foarte posibil sa nu primesti banii inapoi ci un voucher cu o valabilitate sau sa il poti schimba cu alt produs.
Eu am primit voucher pentru ca nu aveam de gand sa iau altceva atunci pe moment.

| mateibasarab01001 explică:

Dar eticheta la pantaloni a fost rupta dar am bonul fiscal.