| Paulla a întrebat:

Preţul reflectă întodeauna calitatea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu chiar intotdeauna, dar calitatea este un element important in formarea pretului, pe langa alte elemente: cererea si oferta, notorietatea marcii, reclama etc. Numai bine!

9 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Cei care merg pe principiul asta pornesc cu stangu'.Nu cred sa fie vreo persoana care sa nu fi cumparat un produs cu un pret mult peste calitatea acestuia, adica slaba/mediocara.

Doar cei cu malaiu' mult isi pot permite oricand astfel de "greseli'.

| ascovit a răspuns:

Nu intotdeauna...dar in mare parte da

| Guster a răspuns:

Depinde de ce produs vorbim. Multe firme practica un pret scazut pentru a rula cat mai multa marfa (profit mai mare per total nu individual pe produs), alte firme pun pret pe marca dupa ce se stabilesc in piata. nu dau nume dar sunt patit cu firma consacrata international(haine) unde produsul era de mai proasta calitate decat in piata si cu un pret de 10 ori mai mare.

| veronica a răspuns:

Nu intotdeauna

| speed51 a răspuns:

Nu intotdeauna, dar 90% cam da.
Indiferent daca e aliment sau orice alt produs

| Dianné a răspuns:

In majoritatea cazurilor intalnite, da, pretul reflecta calitatea, dar nu mereu, depinde de situatie.

| Freky a răspuns:

Nu tot timpul. firmele vor sa isi vanda produsele, si in acelasi timp cu multi bani pentru a avea ele. UNELE LUCRURI SUNT IEFTINE si FOARTE BUNE. byeee

| seby005 a răspuns:

In proportie de 80%

| asdaf a răspuns:

Nu mereu. sunt multe produse scumpe si nu-s bune de nimic.