| Schneider_Patrick_1999 a întrebat:

Salut! A făcut prietena mea o comanda de pe SHEIN si când i-a ajuns comanda i-a spus curierului sa o lase la sediu sa o ridice ea si el a trimis comanda înapoi ca si refuzata in loc sa o lase la sediu! Cum pot proceda sa își recupereze banii?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca o marfa este refuzata, atunci vanzatorul trebuie sa returneze contravaloarea marfii in contul cumparatorului. Insa, acesta poate dura destul de mult timp, chiar si 2-3 luni, daca comanda s-a facut din strainatate).

| Schneider_Patrick_1999 explică (pentru Bula):

Ok, am inteles, mulțumesc de raspuns, totuși a trecut o luna și un pic de când s-a intamplat asta

| Bula a răspuns (pentru Schneider_Patrick_1999):

Scrie vanzatorului, mentionand detaliile (banca si numarul viramentului cu care ai platit si ce suma, precum si produsul si data comenzii).

| Violleta2022 a răspuns:

Contacteaza Shein si cand acesti primesc pachetul la ei in warehouse (peste cateva saptamani) vor face refundul.
In orice caz, prietena ta a facut ce nu trebuia.

| Schneider_Patrick_1999 explică (pentru Violleta2022):

Ea a vrut sa ridice personal coletul din sediul firmei deoarece nu era in oras când a simtă curierul, nu mi se pare ca este vina ei, curierul e de vina ca nu la lăsat la sediu cum ia comunicat?‍♂️