| noname12 a întrebat:

Salut, am cumparat un telefon de pe un site din China in valoare de 200 de dolari.As vrea sa stiu tot ce trebuie canv va veni.Cat ar trebui sa platesc? Daca e declarat 40$ trebuie sa mai dau ceva? Daca mi se cere sa desfac coletul pentru verificare e ok sa accept? Si sa zicem ca nu pot eschiva aceasta taxa, cam cat ar fi?
Coletul vine toRomania via Singapore Post.

Răspuns Câştigător
| S3bastiaNN a răspuns:

E telefon marca mai putin cunoscuta (chinezarie) sau brand gen Samsung, iPhone? Daca e un telefon necunoscut de lume o sa te lase in pace, dar in cazul in care ai luat un iPhone isi da vamesul seama ca e ceva in neregula. Daca nu il lasi sa deschida coletul, nu ti-l da. Taxa la cei 40$ ar fi de 24% TVA, adica cam 40-50 lei

1 răspuns:
| S3bastiaNN a răspuns:

Apropo, s-ar putea sa iti ceara factura de pe paypal sau cu ce ai platit tu si e cam nasol. Dar daca vamesu' nu face exces de zel te lasa in pace si iti va zice ceva in genul 'data viitoare sa aduci factura'.