| RobertPanturuAlin a întrebat:

Am niste casti, bune, super bass, si le-am folosit o zii, iar dupa se auzea un bazait. Am vrut sa vad de la ce vine, si cand le conectez bazaie, si la telefon si la laptop.si am lus mana pe jack-ul de la microfon si atinci cand tin mana pe jack, cand ating chestia aia mica de fier sau ce o fii de la jack, nu se mai aude, ceva ajutor? Am testat sa vad si cu laptopul inchis, la fel

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru laptop, castile sunt cu 3 contacte, iar pentru telefon sunt cu 4 contacte la mufa jack.
Ca urmare, casile nu se potrivesc si la unul si la altul.
In casti auzi bazait daca legatura spre masa aparatului se intrerupe (la microfon), dar atunci bazaitul se aude si in difuzoarele incorporate a laptopului. La fel, se poate auzi bazait in casti si daca contactele mufelor nu se potrivesc si fac scurtcircuit.