| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o boxa JBL Go 3, dar am o mica problema, stiti cand dati volumul la maxim la o boxa? Se aude un sunet si se opreste pentru 1 secunda melodia, asta cand dai volumul din boxa, dar observ ca si cand dau volumul la maxim din telefon, tot se aude acel sunte din boxa si se opreste 1 secunda, si asta e un pic enervant, stiti cum rezolv asta?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De cele mai multe ori este o problema legata de potentiometrul mecanic. Nu inteleg de ce le fac asa si nu fac unul digital care nu mai sunt asa scumpe astazi!

| helpforyou a răspuns:

In general, acest comportament poate fi cauzat de mai multe lucruri. Fara sa am mai multe informatii despre boxa JBL Go 3, iata cateva posibile cauze si solutii:

Problema poate fi legata de limitarea volumului de protectie: multe boxe au un nivel maxim de volum care poate fi atins pentru a proteja difuzoarele si circuitele interne. In acest caz, cel mai probabil nu puteti face nimic pentru a elimina acest comportament, cu exceptia faptului de a nu mai da volumul la maxim.

Problema poate fi legata de calitatea audio: daca melodia are un nivel de semnal audio prea mare, poate cauza distorsiuni sau acel sunet neplacut. In acest caz, puteti incerca sa reglati nivelul de semnal audio in aplicatia de redare audio sau sa utilizati un equalizator pentru a reduce nivelurile frecventelor problematice.

Problema poate fi legata de calitatea conexiunii Bluetooth: daca boxa este conectata la telefon prin Bluetooth, puteti incerca sa re-paregeti dispozitivele sau sa schimbati canalul Bluetooth pentru a vedea daca acest lucru rezolva problema. De asemenea, asigurati-va ca nu exista interferente electromagnetice in apropiere care pot afecta calitatea conexiunii.

Problema poate fi legata de un defect intern al boxei: daca toate celelalte posibile cauze au fost eliminate si problema persista, ar putea fi necesar sa contactati producatorul sau un reparator autorizat pentru a verifica daca exista vreun defect intern care trebuie reparat.