| porex a întrebat:

Salut.As dori sa-mi cumpar un PC nou, si as dori sa aflu pareri despre urmatorul calculator :
Procesor Procesor:Intel Core i3
Frecventa procesor (MHz):3.3 Ghz
Cache L2:3 MB
FSB (MHz):5 GT/s DMI
Putere consumata (W):65 W
Tehnologie de fabricatie (microni):32 nm
CPU Socket:LGA 1155
Tip procesor:Intel Core i3-2120

Placa De Baza Chipset:Intel H61 (B3) Express
Audio:Realtek ALC887 5.1 canale prin conectorii din spate
Retea:Realtek 8111E Gigabit LAN
Porturi:2x USB 3.0, 4x USB 2.0
1x D-Sub, 1x DVI
3x Jack 3.5 mm
Sloturi 1x PCIe x16
2x PCIe x1
1x PCI

Placa Video Chipset video:nVidia GeForce GTX550 Ti
Tip DDR5, 192 biti
Frecventa GPU: 970 Mhz
Frecventa memorie: 4200 Mhz
Capacitate memorie video (MB):1 GB

Memorie Memorie:4096
Tip memoriebig grinDR3
Frecventa memorie (MHz):1333 Mhz
Module Memorie Standard:2
Capacitate maxima memorie RAM (MB):16 GB
Sloturi memorie:2
Si ca o intrebare in plus as dori sa aflu daca acest procesor este mai bun sau mai prost decat unul dual core.As dori sa am un PC care poate rula decent jocurile

4 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

I3 este dual core, nu are trei nuclee, din cate stiu eu. Eu am exact acelasi pc, doar ca am 8gb rami si i5.
Placa video este super ok pentru toate jocurile actuale, i3 este super pentru gaming.

O alegere buna, nice day!

(Dupa tine i5 are 5 nuclee nu?)

| SagittariusM a răspuns (pentru Seby90):

Asa e, se pare ca cine mi-a furnizant informatia asta e gresita si eram ferm convins ca i3 au 3 nucleelaughing incat nu am mai verificat informatia si da dupa mine un i5 ar fi avut 5 nuclee laughingoricum mersi corectiebig grin

| Lucian_Negru_1987 a răspuns:

Eu am aproape ca aceeasi configuratie ca tine...si intr-adevar i3-urile merg super la jocuri. Daca-ti permiti ia-ti si un sdram de 60gb aparte pentru windows....si esti un smecher.happy

| Seby90 a răspuns (pentru Lucian_Negru_1987):

Nu am cine stie ce hard disk, si nu am ssd (sd ram este cu totul altcevawinking ) si am un transfer de 70mb/s. Am un Western Digital WD500.