| Începătorul988 a întrebat:

Cineva mi-a trimis o suma de bani in paypal si banii sunt in hold. Amandoi am confirmat ca produsul a fost primit si banii sunt tot in hold. De ce?

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Întreabă la suport clienți PP, nu pe TPU!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Contul tau e verificat sau abia l-ai facut?

| Începătorul988 explică (pentru GabiDumitrescu):

Verificat, cu card confirmat.

| Începătorul988 explică (pentru mihai69):

Raspund foarte greu cei de la PayPal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Începătorul988):

Verificat adica ai trimis un scan dupa buletin si o factura pe numele tau? Ca sa fie clar, fiindca verificat nu e totuna cu introducerea pin-ului primit initial pentru confirmarea cardului.

| Începătorul988 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu. Dar am mai scos din paypal pe card.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Începătorul988):

Probabil ai atins limita sau suma e suspect de mare. Conturile ne-verificate au o limita. Nu mai astepta raspuns si incepe procedura de verificare. Poti face poza cu telefonul la buletin si o factura pe numele tau, nu e nevoie de scanner.

| Începătorul988 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ne. Ne-am dat seama amandoi de ce face asa. Erau trimisi banii cu optiunea aia de business, dar acum astept sa ajunga inapoi pe card si sa trimita ca family&friend

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Începătorul988):

Ahaaa! Da, mare grija cu businessu' ca te usuca la comisioane. Gift/family/friends e best. Si - daca nu stiai inca - schimba moneda primara in EUR si nu scoate sume mai mici de 100. Comisionul e PER TRANZACTIE la retragere, nu procentual. Deci daca retragi 10 EUR sau 100, comisionul tot ala e. Si vezi ca e o limita zilnica de retragere, parca fix 100, nu mai stiu. A, da, si nu cumva sa retragi pe un card ING ca te usuca la ce curs in bataie de joc dau. Daca nu gasesti ceva bun de cumparat cu banii pe care ii ai in PP si vrei musai sa retragi, cea mai buna banca - de departe - e Raiffeisen. De ce? Pentru ca, printr-o eroare de logica pe care ei o ignora, cand retragi din PP in contul Raiff, ei iti ofera cursul lor LA VINZARE, nu cel la cumparare. Prin comparatie, ING iti dau cursul de cumparare la tranzactii cu cardul, care e cu mult mai jegos decat cel afisat la casa. Diferenta intre ING si Raiff, cand retragi o suma din PP, e cam de 5%.

| Începătorul988 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi. Astazi o sa confirm contul de paypal pe raiff, inainte am scos pe ing. Am scos si 130€, si mi-au dat 450ron...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Începătorul988):

La ING e misto ca angajat sa folosesti ofertele din Bazar. Eu am la ei si ca angajat si ca SRL. Pe SRL ma indoaie...