| Sorinlelele a întrebat:

Daca am achizitionat ceva online si produsele nu corespund, vreau sa le returnez, va trebui sa platesc returnul?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La articolul I punctul 9, după alineatul (3) al articolului 20 se introduce un nou alineat, alin. (4), cu următorul cuprins: „Toate costurile privind garanţia comercială, inclusiv transportul produsului în vederea recuperării preţului plătit de consumator, se suportă de către vânzător",
Baza legala: Legea nr. 353/2018.

| JicaContra a răspuns:

Returul NU, dar transportul catre retur, da

| Salontanul a răspuns (pentru JicaContra):

Gresit! Baza legala: Legea nr. 353/2018.

| JicaContra a răspuns (pentru Salontanul):

Interesant, MULTUMESC!

| Salontanul a răspuns (pentru JicaContra):

Sa fii iubit!

| JicaContra a răspuns (pentru Salontanul):

Si TUwinking

| RKBlue a răspuns:

Depinde de politica firmei. Unele dau transportul de retur gratis, unele nu.
Cand cumperi online, intotdeauna vei gasi la politica daca returul e gratuit sau nu.

| Salontanul a răspuns (pentru RKBlue):

Nu depinde de nimic. Citeste Legea nr. 353/2018! Toate se platesc de magazinul online.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de magazin, la unele platesti returul, și transportul către retur la fel.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit! Baza legala: Legea nr. 353/2018. Citeste articolul 1 si mai departe.