| LoriiLori a întrebat:

Salut! De curand m-am apucat sa croiesc ca hobby si doresc sa-mi comand satin sa-mi fac o rochita pentru vara. Am gasit mai ieftin pe siteul acesta https://texland.net/ dar nu stiu daca e de incredere si daca are materiale de calitate. Voi ce imi recomandati?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Satinul si matasea sunt extrem de dificile de lucrat, fiindca materialul este moale si fuge/aluneca la cusut, ori se intinde si iese incretita cusatura.

Cum abia te-ai apucat de croitorie, eu zic sa mai amani momentul lucrarii satinului, pana capeti destula experinta cu alte materiale mai stabile.
Intre timp, vezi tutoriale, fiindca matasea si satinul se lucreaza cu hartie intre materiale, ca sa nu alunece materialul.
In ce priveste linkul postat d etine nici nu-l pot deschide, fiindca antivirusl meu imi spune ca-i high risk.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca esti incepatoare, iti recomand sa mergi in magazin sa iti alegi materiale, sau cel putin sa vezi care sunt potrivite si sa notezi proprietatile (eventual iei chiar si numele si cauti pe net, poate prinzi un deal mai bun) ca apoi sa compari cu ce gasesti pe net.In felul acesta nu vei avea surprize neplacute in legatura cu grosimea materialului sau transparenta, de exemplu.Trebuie sa stii ca cele mai ieftine se vor agata repede si au un luciu destul de ciudatel, specific costumelor ieftine, pentru scenete sau halloween. Cele mai scumpe arata altfel si se comporta altfel, cad altfel pe manechin, nu se sifoneaza la fel.Si ai grija sa schimbi acul masinii de cusut, sa fie unul special pentru asfel de material, altfel il strici, pentru ca acul standard il va penetra in mod grosolan(asadar iti trebuie unul de dimensiune mai mica/fina, preferabil cu cap rotund).Imi imaginez ca ai dat peste video-uri sau reels care fac totul sa para super usor, gata in 15 minute, insa in realitate procesul e mai complex si crede-ma ca nu vrei sa te descurajezi pentru ca nu te informezi bine dinainte.Consider ca trebuie ca produsul final trebuie sa arate ok, nu cu vibe de 5 minutes crafts sau haute-couture, evident, dar decent.laughing Experimenteaza pana cand esti stapana pe tine, eu rad cand imi amintesc de primele proiecte super esuate.

Revenind, mai safe este sa faci o proba, macar pentru croi si marimea corecta, apoi sa incerci cu materialul cumparat, cel putin in caz ca este mai scump.Alta varianta este sa cumperi un material de la sh sau chiar sa te inveti pe o rochie veche second hand in marime mare.Eu asa m-am invatat sa fac diverse pe haine din casa si sh, dar recunosc ca nu am indraznit sa lucrez pana acum cu materiale sintetice fine, mi se pare ca sunt greu de stapanit si aluneca super usor.Pana si cand am ceva de facut la o perdea trebuie sa ma pregatesc psihic. laughing Prefer materiale mai rigide sau mai grosute.In prezent este oricum mult mai usor de invatat, gasesti pe Youtube tutoriale cu zecile, mai ales daca stii engleza.Te sfatuiesc sa urmaresti macar 2-3.Succes!

| lpavel a răspuns:

De incredere orice magazin e, deci sa nu-ti imaginezi ca nu-ti primesti comanda ca asta e exclus! Apoi alege sa platesti ramburs si vei plati cand vine coletul iar daca nu vine nu mai platesti, simplu nu? si nu ai nici ce pierde!
Acum cat de bun e materialul asta nu poate stii nimeni dar comanzi o data pentru o singura rochita si vei vedea cat de bun este sau nu si nu mai comanzi dupa aceea daca nu este bun, altceva nu ai ce face...