| Clutsky a întrebat:

Salut, de unde pot cumpara tortilla (doar foi) in bucuresti?

am cautat prin multe magazine, si nu gasesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la mine am in cantitati industriale 0735360446

1 răspuns:
| BlueEyes a răspuns:

Nu stiu despre ce foi vorbesti, dar tortilla o poti prepara chiar tu.
Tortilla e un fel de omleta spaniola, preparata din oua, cartofi, ceapa si usturoi.Desigur, poti experimenta cu aceasta reteta si poti adauga spanac in loc de cartofi, poti pune mai mult usturoi sau deloc ceapa.
Totusi, iata o reteta clasica de tortilla:
8 oua, 1/2 kg de cartofi, o ceapa medie ( eu prefer fara), 1/4 ulei de masline, sare
Curatati cartofii, spalatii si taiatii rondele fine. Curatati si taiati felii ceapa. Puneti o tigaie la foc cu ulei si prajiti (cele de mai sus) la foc mic pentru a nu se intari; adaugati sare si, cand sunt prajite scurgeti uleiul. Bateti ouale intr-un bol mare cu un pic de sare. Adaugati cartofii si ceapa. Puneti la foc alta tigaie plana si larga, cu o lingurita de ulei. Cand este incalzita puneti amestecul anterior si lasati sa se intareasca. Intoarceti cu ajutorul unei palete si lasati sa se intareasca si pe partea cealalta. Serviti cald, dar se poate servi de asemenea si rece.
Bine de stiut: ca tortilla sa nu se lipeasca, incalziti tigaia inainte de a pune uleiul.
Succes in tot ceea ce faci! happy