| maphiotul a întrebat:

Salut,
Nu aveti impresia ca Altex e al Emag-ului?
Prea au preturi exact la fel la articolele comune.
Sau nu mai exista concurență sau sunt ințeleși intre ei?sad

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, producatorul sau importatorul stabileste preturile de vanzare a produselor, sa nu concureze intre ele marfurile.
Evident, vanzatorul intermediar are discount-ul lui din pret.

| maphiotul explică (pentru Bula):

Hm,inseamna ca concurenta e zero.
Atunci de ce s-a tot discutat de liberalizarea preturilor, pieței de desfacere, etc?

| Bula a răspuns (pentru maphiotul):

Vanzatorul si cumparatorul e liber la pret (pana nu este prins cu furtisaguri big grin ).

| dullcat a răspuns:

Eu stiam de Altex si Media Galaxy.

| Hyperion7 a răspuns:

Alex e alt magazin,eMag alt magazin
Faptul că au preturi asemănătoare e pentru că,in mod normal, cam asta ar fi prețul pentru un produs
Un alt exemplu, un produs pe care l-am căutat pe Dr Max, era și pe alte farmacii exact la același preț și nu una sau doua farmacii, ci vreo 4.
Plus că Altex e mult mai nașpa decât eMag, părerea mea

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

,,Plus că Altex e mult mai nașpa decât eMag, părerea mea"
Sunt total de acord cu tine.
Dar prea pușcă prețurile la exactitate.
Eu cred totusi ca Altexul e brigada low cost/produse slabe a Emag-ului.

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

Nu știu ce să zic, dar în orice caz, Alex e cam vai de mama lui

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

Oricum pc garage stiu ca e al eMAG-ului.
Si cred ca si cel.ro

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

Aparent PC garage chiar e luat de eMag...
Despre cel nu am găsit nimic

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

La Altex mai merita uneori sa arunci un ochi la pretul de pe site si pretul din magazin, iar daca ai ochit ceva, sa comanzi de pe site cu ridicare din magazin, mai salvezi niste banuti.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Nu salvezi nimic.
Ca si livrarea in magazinul lor e contracost.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Sau cel puțin la noi la Bistrița.
Cred ca la noi e un fel de Altex fake, sau partener cum ar veni...

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Eu stiam ca optiunea Rezerva in magazin nu te costa nimic.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Da,dar te trezești că produsul respectiv are un defect, stai sa vezi ce distracție

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Fă o simulare la un produs cu livrare in Bistrita si o sa vezi.
Si am avut personal o problemă cu asta.
La noi e ceva Altex ciudat.

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Aiurea.In trecut nu am avut probleme, posibil ca in prezent s-au mai schimbat lucrurile.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

M-am referit strict la Bistrita.
Esti cumva din Bistrita?

| dullcat a răspuns (pentru maphiotul):

Nope.

| maphiotul explică (pentru dullcat):

Păi vezi...