| eusuntcipi a întrebat:

Pot cumpara ceva in rate cu cardul de debit sau doar de credit? De ex un frigider.

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Cardul de debit inseamna ca banii de pe el sunt ai tai. Cand dai cardul de debit sa platesti ceva cu el, magazinul intelege ca tu ai banii respectivi ca sa iti cumperi acel produs. Deci iti va retrage de pe card pretul intreg al produsului.

Daca un frigider costa sa zicem 1000 de lei si tu pe cardul de debit ai in acel moment 1500 de lei, atunci cand dai cardul de debit sa platesti, magazinul iti va retine pretul intreg al produsului, deci vei face plata efectiva.

Daca de exemplu pe card ai doar 500 de lei si frigiderul e 1000 de lei, exista optiunea de credit overdraft. Asta inseamna ca tu platesti cu cardul de debit pretul intreg al frigiderului (1000 de lei), chiar daca tu ai doar 500 de lei in cont. Banca iti alimenteaza cardul cu un imprumut pe care il restitui automat cand iti intra salariul in cont si la care vei plati si o dobanda destul de maricica. Pentru a face un overdraft, trebuie sa mergi la banca inainte de a cumpara frigiderul.

Solutia e alta. Lasi in pace cardul de debit. Cand vrei sa platesti frigiderul in rate, alegi optiunea de plata in rate cu un card de credit de cumparaturi fara dobanda. Pentru ca sa-ti faci unul, te duci la banca. Apoi dupa ce il primesti de la banca, alegi in magazin sau pe site-ul magazinului optiunea de plata in rate cu acel card de credit. Iar daca vei plati rata la frigider luna de luna, fara intarziere, nu vei avea de platit nicio dobanda. Insa daca vei intarzia la plata, vei plati o dobanda destul de maricica. Bafta!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In niciun caz cu cardul de debit

| Sophieka a răspuns (pentru laSoledad):

Super raspuns!