| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Recent am incercat prietena mea sa puna o comanda pe eMAG pentru un telefon in rate.
Are cardul la BNR, dupa ce pune toate datele( aici ma refer la cate rate si mai multe) si adauga cardul, in loc sa-i scrie cati bani urmeaza sa traga eMAG-ul pentru prima transa/prima rata, arata ca urmeaza sa-i traga de pe card suma de 3200 lei, adica pretul intreg al telefonului.
Am incercat sa sun la ei, dar ei spun ca nu stiu de ce apare sau mai spun ca trimite sa vezi ce se intampla. (ma refer la codul de afirmare ca extragerii banilor)
Daca era cardul ei nu era nici o problema, dar e al mamei sale si s-ar speria cand ar primi codul de tras suma de 3200 lei, cum ea nu le are cu tehnologia nu o sa intelega. (nu va speriati ca ea i-ar folosi cardul fara stiinta ei, o lasa, n-are nimic impotriva).
Va rog doar sa-mi explicati sau sa-mi spuneti cum a fost experienta voastra cumparand cu cardul in rate de pe eMAG.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, fata nu are voie sa faca credit in numele mamei ei, iar legal, nu are voie nici sa-i foloseasca cardul mamei ei.
Un credit se ia in persoana de la magazinul respectiv.
Tranzactia online este posibila pentru cand cumperi produsul, nu cand il iei in rate, deoarece este nevoie de prezenta personala la ghiseu, a persoanei majore, care vrea creditul, sa semneze actele.
Minorii nu pot face credite si nici nu pot face cumparaturi cu cardul parintilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

BNR nu emite carduri în primul rand.

În al doilea rand pentru cumpărare în credite știi ca e nevoie de carduri speciale de credit da?

| sonya a răspuns:

Salut!

Se pare ca nu numai mama nu le are cu tehnologia, dar nici nu stati mai bine.

Pentru a cumpara in rate de peemag ai nevoie de un card de credit, de cumparaturi. Acesta se face unul special la banca. BNR inseamna Banca Nationala a Romaniei, nu emite nici un card. Poate o alta banca. Mai mult ca sigur e vorba de un card de debit si de aceea i se ia toata suma.

Revenind la cardul special de cumparaturi. Asta se face la o banca, unde doresti, semnezi un contract, iar cand faci cumparaturile, tot suma intreaga ti se ia de pe card cand platesti. Doar ca tu poti inapoia acei bani in rate, dar ii vei inapoia bancii. Nu cumpari de la magazin in rate.
Mai exact: banca iti da suma de 3200 de lei toti odata pentru a-ti lua ce vrei, iar tu ii dai bancii in rate.

Mai cititi si va mai documentati, ai internet, foloseste-l in mod util.

Succes!

| Vasi32 a răspuns (pentru sonya):

Da, am înțeles a sunat din nou si i-a explicat alta persoană care se pricepea. "Ai internet foloseste l" asta am facut, am intrebat pe net persoane care stiu, TPU face parte din internet.
Si era brd, nu stiu la ce mi-a fost capul cand am scris bnr.
Si era un card de cumparaturi deci nu era un card de salariu sau ceva.
Si mulțumesc pentru informații

| Vasi32 a răspuns (pentru suntserios):

Da stiu, era card de cumparaturi si e card brd, am incurcat eu băncile.

| Vasi32 a răspuns (pentru Violleta2022):

Acum serios, femeia i-a dat voie si pana la urma ea trebuia sa i si dea codul pentru extragerea banilor, are aproape 18 ani, daca maica sa nu se peicepe.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Vasi32):

Legal NU are voie sa foloseasca credit cardul nimanui!
In acest caz cine-i serios, ala care vrea sa faca ilegalitati?
Ca mie mi se pare ca taman asta face, nu este o persoana serioasa, atata vreme cat vrea sa incalce legea.

| Vasi32 a răspuns:

Am sters postarea ca am rezolvat problema, chiar nu stiam ca v-a mai ramane ca nu o stergeam atunci.

| Vasi32 a răspuns (pentru Violleta2022):

Cam exagerezi atat am de spun, o seara buna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Vasi32):

Nu exagerez deloc!
Lucrez in finante si stiu bine de ce spun acest lucru.