| CostinCiurea a întrebat:

Stie careva cat costa taxele vamale UK - Romania ( vreau sa cumpar de pe un site de biciclete numit MafiaBikes din UK ) daca stie cineva. Si daca imi puteti spune cat de bune sunt bmx-urile de pe acest site.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Uk e in UE, nu exista taxe vamale. Nu asculta ce zic altii.

| mihai69 a răspuns:

Taxe vamale zero până la brexit; pe urmă... om vedea.
Bicicletele de acolo ar putea fi o idee mai bune decât ce găseşti la noi. Dar şi mai scumpe.

| relian a răspuns (pentru mihai69):

Indiferent ce suma platesti la produs, nu se plateste nici o taxa catre statu RO? Am luat si eu ceva din UK, adica am facut comanda si am zis cine stie ce probleme or fi, asa ca am trimis in US laughing am zis macar stiu sigur cum e.Acum am citit intrebarea aici si am zis hai sa te intreb daca nu se plateste taxe indiferent de suma.

| mihai69 a răspuns (pentru relian):

Da, ce nu e clar?!? NU se plătesc taxe de niciun fel pentru produse ce provin din UE. Și Marea Britanie *ÎNCĂ* mai este în UE.
Nu același lucru se poate spune despre produse ce provin din afara spațiului european (SUA, China etc.) - se plătesc taxe vamale ȘI TVA (inclusiv pentru transport!).