| Danidani223 a întrebat:

Salut, sunt în America, venit cu Work&Travel. As vrea sa îmi cumpăr un Samsung Galaxy s23, dar sunt indecis de pe ce site sa îl iau. Am văzut ca pe Amazon e putin mai ieftin, și livrează la PO Box, iar pe Samsung.com e putin mai scump, dar nu livrează la PO Box, doar la adrese locale, dar nu e problema, as avea pe cine sa comand. A mai cumpărat cineva de pe Amazon și au fost în regula?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ia de la magazin, de ce trebuie sa cumperi online? La magazine il vezi, il butonezi, ai acolo puse la display, apoi spui daca iti place, cumperi acolo pe loc.
Cauta si tu la magazine, vezi cit costa, apoi cauta pe ebay, pe amazon si pe Facebook pe marketplace si compari preturile.

Dar ai grija, telefon nou, pe amazon sau ebay, ori marketplace, este si ala desfacut din cutie, aia tot nou il afiseaza.

Tu daca e cauta un telefon nou seal, adica sigilat, daca nu e sigilat nu cumperi ok?

Poate de aia este mai ieftin pe amazon, ca este desfacut, poate ca ala la si folosit nitel, nu ai de unde sa stii.
Amazon din ce stiu eu, este mai scump ca Ebay, stiu pentru ca eu mereu cumpar doara de pe ebay, dar caut sa vad si preturile de pe amazon si mereu Amazon au avut preturi mai mari.

Nu te ambala, nu te agita, sa cumperi online, decat daca e direct de la Samsung.
Verifica si la magazine, vezi aia ce preturi au, desi la magazine vind doar aia companiile de telefonie si aia au doar telefoane blocate pe reteaua lor. Dar sunt si alte magazine care vind, dar trebuie sa intrebi daca is deblocate.

Asta este un alt aspect de care sa tii seama, cauta telefon unlock, factory unlock mai exact, preturile pot fi mici unde spui tu, poate ca is blocate, asa se intampla, pretu e mai mic la telefoanele astea.

Treb sa cumperi telefon unlock, ca de nu in RO cand te duci, nu va functiona.
Casca bine urechile daca cumperi online, ce descriere au aia, nu cumpara daca nu au descriere, nu cumpara daca nu-i sigilat, daca nu-i unlock ok?

Sau fa cum crezi, dar odata ce cumperi online sa trimiti inapoi ia timp, poti ramaine cu telefonul, pentru ca nu mai ai timp sa dai inapoi etc.
Ca incredere, ambele ebay si amazon is de incredere, dar pentru linistea ta, fa tranzactia prin paypal daca ai, acolo esti asigurat din toate pctele de vedere.

Bine pe ebay mai toti asa fac tranzactia, rar de gasesti sa nu foloseasca paypal, nu vor altfel, tocmai ca au garantat orice, atit vinzatorul cit si cumparatoru.

Baga o cautare, da link-ul aici, miine cand vin de la munca ma uit si iti zic daca e in regula sau nu.
Ca idee in ce oras esti pe aici?

Răspuns utilizator avertizat