Întrebare recomandată | Mimiiii a întrebat:

Astăzi vin cu o nouă întrebare. Pe 17 octombrie, eu împreună cu clasa mea, mergem la o casă de copii. Eu nu sunt foarte sigură ce să le duc și cui să îi duc (unei fetițe, unui băiețel, tuturor) sunt 11 copii, 3 băieți de 6 ani, 1 fetiță de 3 ani, 1 fetiță de 4 ani și 6 fetițe de 6 ani. Ce aș putea să le duc? Eu una aș vrea să le duc la toți ceva, un pachețel, cu dulciuri fructe. Îmi spune vă rog ce să le iau sau ce să le pun în punguțe?! Bugetul meu e de maxim 70 de lei. Dacă îmi puteți face o listă cu ce să le pun, un preț aproximativ și din ce magazine le pot lua, vă dau fundă! Sunt 11 copii! Mulțumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bine puneti toti o anumita suma si faceti un pachet mare si complex pentru fiecare copil in parte unde sa fie si mai multe alimente si jucarii. Si mai puteti pune eventual haine de ale voastre pe care nu le mai purtati si sunt intr-o stare ok.

| NLS a răspuns:

Vorbeste cu colegii, poate mai e dispus cineva sa vina cu bani si puteti lua la comun vreo 2-3 colegi.
Astfel bugetul pentru 11 pachetele e asigurat.

Eu am donat 100 euro anul trecut si s-a ocupat cineva de la o fundatie sa cumpere...

S-au cumparat prosoape, slapi, canite, periute si pasta de dinti, hartie igienica si role de bucatarie.
(S-au cumparat toate din Carrefour, daca tot vine vorba.)

Tot acolo gasesti si niste jucarii, carti de colorat, etc.

Cand mergeti, intrebati copiii ce ar vrea sa le aduca Mosul
, astfel puteti sa va faceti o idee in caz ca mai mergeti alta data.

Si mai trageti cu ochiul ce le lipseste.
In general la caminul unde am donat eu ar fi fost nevoie de scaune si un calculator.
Si de o zugraveala. happy dar de asta se ocupau micutii zilnic.

| Alexuţ02 a răspuns:

Ești fată. Păi dacă vrei să iei individual ia unei fetițe, dar o să dea urât să dai doar uneia. mai bine pune cu minim 5 colegi.

Ia cărți de colorat
Jucării, de preferat păpuși / roboți / mașinuțe
Mai puteți să le luați un joc pentru grup, de exemplu cele gen Monopolis, dar ceva ușor de jucat în grup.

Vedeți câți bani puteți pune de fiecare, să vă încadrați într-o sumă ok, și vedeți să luați ceva diferit de ce ia restul clasei

| P3d1a a răspuns:

Daca fiecare coleg de al tau aduce ceva, eu unul i-as intreba pe fiecare ce aduce, sau macar in parte.

Daca voi sunteti sa zicem 10 si fiecare le aduce dulciuri de 50 de lei, spre exemplu, atunci e cam nasol ca nu prea e bine sa dai atatea dulcuri unor copii mici.

Cand eram mic mama imi cumpara mereu o revista saptamanala pentru copii. In primele cateva pagini te invata sa numeri, sa citesti, la jumatatea cartii avea lectii interesante pentru copi, gen puzzle sau probleme simple de logica, iar la sfarsit erau poezii si povesti scurte. Revista pe atunci costa 2 lei, acum ar veni 4-5 lei.

Acum ma bucur ca am avut revistele alea mult mai mult decat m-as fi butut bucura pentru niste dulciuri sau o jucarie de 10 lei.

Pentru fetitele de 3 si 4 ani as zice ceva mult mai usor, care sa te invete numerele si alfabetul.

Tin sa precizez ca nu stiu daca s-a schimbat generatia si acum coloreaza pe tableta sau PC de la 6 ani, dar si cartiile de colorat sunt foarte bune pentru copii mici caci ii ajuta sa invete.

Sau niste puzzleuri mai simple, pot sa incerce sa il completeze impreuna.

Chestiile astea ajuta foarte mult pentru copii mici.

| Ruxi942 a răspuns:

Pe http://mallcopii.ro/ au produse ieftine pentru copii, in cazul in care te intereseaza pentru data viitoare.

| Floarepestrita123 a răspuns:

Cel mai bine le i-ei dulciuri și hăinuțe, hăinuțele le poti lua de la Auchan sa sunt ieftine și frumoase, o să îi încânte foarte mult, și frumos gest, ar trebui ca toate școlile ea facă asta!

| LilacDreams a răspuns:

Iti spun din experienta mea si a colegilor mei: Noi le-am dus fructe si hainute, si jucarii ca papusi(ma refer la alea de 10-15 lei maxim de la magazinele mai mici) sau masini. Unii au dus carti/reviste dar nu stiu daca ei stiu sa citeasca.Bafta happy

| Andrei12z a răspuns:

Pai le poti aduce ciocolată si masinute.

| Ioana156 a răspuns:

Culori, cărți de colorat