| Zuzumilk26 a întrebat:

Ce ziceți de Telefoanele de pe Ebay?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde de caz. Nu renteaza fiindca preturile cele mai bune le gasesti de obicei in SUA, insa de acolo pana aici te rupe transportul si vei plati si taxe vamale.

3 răspunsuri:
| Marius18w a răspuns:

Nu am o parere prea buna...
Plus poate multe dintre ele sa nu aiba versiunea pentru Europa si normal ca nu o sa îți funcționeaze nici o retea din România. Funda?

| BeloconiIrina01 a răspuns:

Eu spun nu. Nu trebuie să comanzi telefoane pe Ebay. În foarte multe cazuri ele nu au venit și nici banii nu s-au întors

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BeloconiIrina01):

Ai auzit tu la radio sant, nu? Uite, ca sa nu comentez aiurea, voi mentiona succint doua cazuri personale:
1. ZTE Open C, lansat exclusiv pe eBay, cumparat de pe ebay.de, la noi nu a fost disponibil oficial pe nicaieri. Folosit fara probleme pe Digi Mobil, busit, scapat, toate cele, inca il mai am pe post de ceas desteptator/cronometru. Posibil sa ii bag o cartela si sa fie telefonul fiica-mii peste vreun an.
2. Comandat telefon de pe GearBest, "pierdut" in tranzit (disparut dupa intrarea in tara, inainte de a fi procesat de vama la intrare). Era vorba de un Maze Alpha, ca o mica paranteza. GearBest au fost baieti finuti si s-au oferit sa imi faca refund la jumatate de suma, fiindca nu cumparasem si asigurare (costa vreo 3 dolari in plus). Cum platisem prin PayPal, am apelat frumos la ei, au comentat un pic, le-am argumentat ce si cum, buyer protection, alea-alea, mi-au returnat toti banii.
P.S. @Marius18w: Nici tu nu esti mai breaz! Orice telefon se vinde pana si pe site-urile chinezesti are niste specificatii. Lista aia de specificatii include si benzile/frecventele pe care opereaza. Daca nu esti dancila la cap, te documentezi si nu o sa ai nici o problema.