| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU! Cine a comandat de pe ebay? Eu comand de vreo 3 ani de pe Aliexpress si de pe joom si as vrea sa incerc sa cumpar si de pe ebay, oare este de incredere ebay?
Dau Funda!

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Și Ebay, și Amazon sunt foarte ok.
Folosește versiunile din UE (it, fr, at, de etc.), nu cel din US sau UK! (Scapi de vamă).

| Anonimulnegru explică (pentru mihai69):

Pai si daca iau din china de pe ebay?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Cumpăr de pe ebay din 2004. 0 țepe, 0 probleme.

| Anonimulnegru explică (pentru MihaiSpeedster):

La ce criterii trebuie sa fiu atent?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Fiecare vânzător are un rating. Încearcă să iei numai de la cei cu peste 90%. Ratingul e dat de cumpărătorii anteriori. Cu cât are mai multe ratinguri, cu atât e mai credibil. Majoritatea scriu și de unde va fi expediat articolul cumpărat. Încearcă să eviți India. Ăia trimit cu poștă de 3 lei, și ajunge coletul în 2 luni.

| Anonimulnegru explică (pentru MihaiSpeedster):

Din china ai luat?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Da. Nici o problema. Chiar foarte rezonabili. Gen daca ajunge ceva stricat, îți returnează banii sau trimit alt produs daca au stoc.

| Anonimulnegru explică (pentru MihaiSpeedster):

Si gen, are ceva daca comand chestii care au de exemplu 120 sau 177 de vanzari?

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Anonimulnegru):

E OK. Evita-i pe aia cu 5 vînzări în 7 ani

| Nelucojoc a răspuns:

Ebay este foarte de in credere! Poti vedea la profilul celui care vinde ce cotatie are. Daca doresti sa vinzi ceva, vei fi cotat pe parcurs ce ai mai multe vanzari succesive si vei fi cotat la randul tau.